Підсумкові результати ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії

Попередні результати ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії

Переможці ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії


Відбулась творча майстерня «Сучасні підходи до викладання географії за оновленою програмою»

Сьогодні, особливої уваги набуває питання викладання географії, значення якої зростає в процесі розбудови української державності, глобалізації та загострення загальних проблем сьогодення.

Мета заходу - підвищення професійної майстерності педагогів шляхом використання сучасних моделей навчання, нового підходу до викладання географії у 9 класі.

Учителі географії ліцею № 46, Маєр О.Я. та Кивильчук О.Й. цього тижня презентували увазі присутніх розробки уроків з географії для 9-го класу.

Учителі познайомила з технологією використання робочого зошита під час уроку, який може служити як основним, так і додатковим засобом у досягненні учнями навчальних цілей. Робочий зошит орієнтований на активізацію пізнавальної діяльності учнів, як індивідуальної, так і групової, розвиває навички самостійної роботи з навчальним матеріалом та реалізує проблемний підхід у навчанні, полегшує усвідомлення учнями просторових, причинно-наслідкових зав’язків між природою та населенням, сприяє органічному поєднанню навчання географії з життям.

«В час освітньої реформи завдання вчителя географії полягає не в передачі учням обсягу готової інформації підручника, а в організації діяльності школярів щодо пізнання навколишнього світу»,- зазначила О. Гнатишин, методист НМЦО.

Учасники семінару працювали в групах, виконували інтерактивні вправи, ознайомилися з практичними підходами реалізації наскрізної змістової лінії «Фінансова грамотність» на уроках. географії.

Наприкінці заходу відбулась дискусія щодо можливостей та проблем у викладанні шкільного курсу географії у 9 класі. Адже методичний апарат підручника хоч і спрямований на формування знань про процеси і явища які відбуваються в Україні і світі, однак, перевантажений інформацією, термінами, а теоретичний матеріал - важкий для сприйняття учнями.

Присутні учителі зазначили, що підготовлений робочий зошит сприятиме кращому процесу засвоєння школярами навчального матеріалу, концентруватиме їхню увагу на просторовій диференціації природного середовища, географії населення й господарства, як важливої умови їхнього розвитку й становлення наукового світогляду.

На захід завітав представник ТОВ «Українська картографічна група», п. Володимир Грицеляк, котрий ознайомив присутніх із новинками продукції.

Приємна дружня атмосфера, панувала протягом семінару.

/Files/images/2017-2018/geografya/1/№ 46.jpeg

/Files/images/2017-2018/geografya/1/СЗШ _46.jpeg


/Files/images/2017-2018/geografya/1/сш__№ 46.jpeg

/Files/images/2017-2018/geografya/1/iСЗШ 46.jpeg /Files/images/2017-2018/geografya/1/СШ_46.jpeg


Семінар-практикум: «Формування дослідницького середовища на уроках географії, як засіб розвитку життєвих компетентностей школярів, на прикладі уроку «Країни – сусіди України

/Files/images/2017-2018/geografya/2/IMG-6338.JPG Сьогодні географічна наука посідає чільне місце в системі суспільних пріоритетів й істотно впливає на розвиток людини, тому географічні знання мають зацікавлювати учнів, викликати у них жвавий інтерес. Для досягнення успішного результату на уроках географії слід розвивати в учнів інтерес до дослідницької діяльності.

Саме такий підхід продемонструвала Іваник Л.Ю., вчитель СЗШ № 83 м. Львова. Учитель провела майстер-клас на прикладі уроку «Країни – сусіди України» у 10 класі. Вчитель об'єднала учнів у групи, для організації ділової співпраці з метою вирішення поставленої в класі навчальної проблеми. Робота в групах дає можливість учням висловлюватись, обмінюватися ідеями з партнерами в групі і лише потім озвучувати свої думки перед класом. Школярі оперували фактами власних досліджень і спостережень, порівнювали, роблять узагальнення й висновки.

Учителі географії, присутні на заході, зазначили, що дослідницькі якості учнів успішно формуються при застосуванні практичних методів навчання, що сприяє розвитку життєвих компетентностей.

/Files/images/2017-2018/geografya/2/IMG-6336.JPG /Files/images/2017-2018/geografya/2/IMG-6340.JPG

/Files/images/2017-2018/geografya/2/IMG-6347 (1).JPG/Files/images/2017-2018/geografya/2/IMG-6350.JPG/Files/images/2017-2018/geografya/2/IMG-6351.JPG


До уваги учителів географії!

16 березня 2018 року відбудеться пленерний урок географії

«Зв’язки України з країнами світу» за проектом «Львів музей під відкритим небом, як модератор географічного діалогу»

Мета уроку: сформувати знання про особливості ГП України, та сучасні інтеграційні процеси у Європі та світі; культуру інших націй і народів; пояснти особливе значення для України партнерських відносин з країнами Євразії та світу; розвивати практичні вміння працювати з картами: виховувати любов до Батьківщини.

Урок проведуть: О. Гнатишин, методист НМЦО; А. Дроняк, керівник РМО Шевченківського р-ну.

Розпочнеться пленерний урок о 12:00 год., локація; проспект Шевченка (поблизу готелю «Жорж»).

Запрошуємо усіх охочих!


До уваги учителів географії

14 березня 2018 року, відповідно до плану роботи Навчально-методичного центру освіти, відбудеться творча майстерня: «Сучасні підходи до викладання географії за оновленою програмою».

Мета заходу - підвищення професійної майстерності педагогів шляхом використання сучасних моделей навчання, нового підходу до викладання географії.

Сьогодні, в час освітньої реформи особливої уваги набуває питання викладання географії, значення якої зростає в процесі розбудови української державності, глобалізації та загострення загальних проблем сьогодення.

Запрошуються учителі географії.

Захід відбудеться о 15:00 год. у приміщенні СЗШ № 46 (вул. Наукова, 90).


Відбувся обласний семінар – практикум «Розвиток критичного мислення на уроках географії»

27.02.2018 р. на базі Класичної гімназії при ЛНУ ім. І.Франка, відбувся семінар-практикум, «Розвиток критичного мислення на уроках географії». У роботі семінару взяли участь методисти районних, міських методкабінетів Львівської області, учителі географії м. Львова.

Мета заходу: ознайомлення із системою педагогічних впливів у процесі вивчення географії, що сприяють розвитку критичного мислення старшокласників в умовах реформування освіти.

У ході роботи теоретичної частини семінару виступили: Турчинська О.М., Зінкевич М.В., викладачі кафедри природничо-математичної освіти ЛОІППО; Шевчук Л. Г., методист МАН; Гнатишин О.M., методист НМЦО м. Львова; Кривицька О.П., керівник РМО Залізничного р-ну м. Львова.

Цікавою формою роботи практичної частини семінару став урок-турнір «Країни Західної Європи», учасниками якого були учні 10-го класу.

Крисюк О.С., учитель географії ЛКГ, організував групову роботу учнів, котрі переконували, відстоювали свою думку, наводили аргументи та спростовували докази своїх опонентів.

Учасники семінару відзначили важливість формування критичного мислення як кроку до комунікативної компетентності учня на уроках географії. Школярі вчаться приймати спільні рішення, спілкуватися, доповідати, діяти не за зразком, а оригінально, якісно змінюючи рівень сприйняття предмету.

/Files/images/2017-2018/geografya/27.02.18.jpg /Files/images/2017-2018/geografya/27.02.ЛКГ.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/IMG_6165.jpg /Files/images/2017-2018/geografya/ЛКГ_27.02.18.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/ЛКГ_27_02.jpg


Відбувся Семінар «Наскрізне навчання на уроках географії як одна з технологій «Нової Української школи»

21 лютого в ліцеї «Оріяна» відбувся семінар для вчителів географії Сихівського та Личаківського районів на тему «Наскрізне навчання в географії як одна з технологій Нової Української Школи». Семінар відкрив директор ліцею Сватко Ю.І. Досвідом застосування наскрізного навчання при вивченні тем «Зорі» у 5 класі та «Погода»у 6 класі поділилася вчитель-методист Дідик З.О. Жуковська І.Р. розповіла про застосування цієї технології у 9 кл для вивчення теми «Енергетика». Заступник директора Яндьо Л.В. дала поради щодо координації роботи вчителів.

На семінар завітав Андрій Мочурат, розробник настільних ігор. Педагоги поспілкувались з п. Андрієм, ознайомились із можливостями використання настільних ігор у наскрізному навчанні, обговорили переваги та труднощі застосування технології, її роль у формуванні компетентностей учнів та цілісного сприйняття світу.

/Files/images/2017-2018/geografya/Ор._21.02.18..JPG /Files/images/2017-2018/geografya/Оріяна_21.02.18.JPG

/Files/images/2017-2018/geografya/Оріяна_21.л..JPG /Files/images/2017-2018/geografya/Оріяна_21.лют..JPG

/Files/images/2017-2018/geografya/Оріяна21.02.JPG


Відбувся тренінг за проектом «Ековиховання. Сортування відходів. Сталий розвиток»

07.02.2018 р. відбувся тренінг за проектом «Ековиховання. Сортування відходів. Сталий розвиток». У заході взяли участь вчителі природознавства навчальних закладів освіти м. Львова.

На уроках природознавства, п’ятикласники дізнаються про те, що відходи природним шляхом розкладаються дуже багато років, забруднюючи довкілля. Відповідно до європейських норм, придатні для повторного використання відходи повинні відправляти на відповідні підприємства. При цьому на звичайні сміттєзвалища не мають потрапляти відходи, які розкладаються біологічним шляхом.

Сьогодні завдання школи – допомогти дітям отримати корисну звичку, сортувати сміття і здавати його на переробку. У школах міста будуть встановлені спеціальні контейнери для збору макулатури, пластику, скла, відпрацьованих батарейок. Учні звикатимуть сортувати в школі і продовжуватимуть це робити вдома.

Тренінг пройшов під гаслом: «Мислити глобально, діяти локально».

/Files/images/2017-2018/geografya/07.02_природ..jpg /Files/images/2017-2018/geografya/7.02.07_прир..jpg


Відбувся круглий стіл «Сучасні форми та методи роботи на уроках географії»

Насиченим та продуктивним стало засідання круглого столу «Сучасні форми та методи роботи на уроках географії» вчителів географії та економіки Сихівського району, що відбулося 7 лютого в ліцеї «Інтелект». Своїми доробками поділилися досвідчені педагоги, зокрема, вчителі, котрі атестуються. В.Федьків, вчитель СЗШ № 13, представила успішний досвід поєднання в учнівських проектах дослідження з географії та основ здоров’я. Н.Улицька, вчитель географії СЗШ № 95, підготувала для колег презентацію свого уроку з природознавства, проведеного з використанням інтерактивної дошки. В.Івах, учитель СЗШ № 96, зацікавила вчителів інтегрованими уроками з географії та зарубіжної літератури. Т.Терен учитель СЗШ № 73, показала власну систему презентацій до усіх уроків розділу «Атмосфера» у 6 класі. Вчитель ліцею № 80 Г. Наконечна, презентувала цікаві форми робити на уроках економіки.

/Files/images/2017-2018/geografya/лютий_С..JPG /Files/images/2017-2018/geografya/люттий_Сихів.JPG

/Files/images/2017-2018/geografya/лют_Сихів.JPG

/Files/images/2017-2018/geografya/лют_Сих..JPG


Відбувся тренінг «Робота з топографічною картою»

Відповідно до плану роботи НМЦО, 14 лютого, відбувся тренінг «Робота з топографічною картою». Тренінг проходив на базі СЗШ № 3. Учасниками заходу стали вчителі географії загальноосвітніх навчальних закладів Львова.

Мета заходу: підвищення професійної майстерності вчителя щодо розширення можливостей формування картографічних компетентностей учнів шляхом використання сучасних моделей навчання, наукового підходу до викладання географії.

Тренінг провів Остроух Віталій Іванович, кандидат географічних наук, доцент кафедри геодезії та картографії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, завідувач редакції навчальної тематики ДНВП «Картографія».

Під час тренінгу учасники працювали з фрагментами топографічної карти, виконували практичні завдання, відпрацьовували навички роботи з картою, визначали географічні і прямокутні координати, відстані, напрямки та кути орієнтування.

Учасники заходу працювали з навчальним електронним посібником «Топографічна карта», ДНВП «Картографія». Посібник містить багато карт з анімаціями, таблиць та умовних знаків, що дозволить значно підвищити ефективність вивчення теми «Топографічна карта» 8-му класі. Електронний посібник сприяє формуванню просторових уявлень, логічного та абстрактного мислення учнів, умінь самостійно здобувати знання, аналізувати, відбирати необхідну інформацію, розвиває навички картографічної грамотності.

Учителі зазначили, що знання, навички та вміння читати топографічну карту є необхідні молодим людям як для використання в життєвих ситуаціях, так і майбутнім захисникам Вітчизни.

/Files/images/2017-2018/geografya/05_14.02..jpg /Files/images/2017-2018/geografya/Фото_14_лют.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/Фото_14_02.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/14.02.18.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/Ф-т_14.02.PNG


Тренінг за проектом «Ековиховання. Сортування відходів. Сталий розвиток»

24, 30 і 31 січня учителі географії, котрі викладають у 6-х класах взяли участь у тренінгу «Ековиховання. Сортування відходів. Сталий розвиток».

Тренінг пройшов під гаслом: «Мислити глобально, діяти локально».

Мета заходу: виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища, привернути увагу учнів до побутових відходів; виявити джерела екологічних проблем, як наслідок неадекватних дій людей.

Реалізація проекту пов’язана з навчальним предметом, географія. На уроках географії учителі донесуть до учнів інформацію про те, що відходи природним шляхом розкладаються дуже багато років, забруднюючи довкілля. Але сміття може мати «друге життя», тобто його можна переробляти і робити корисні речі. Сьогодні важливо змінити поведінку молоді, розвивати культуру поводження з відходами, оскільки звичка сортувати сміття, на жаль, ще не встигла прижитися у нашому місті. Адже, лише навчившись сортувати сміття, львів’яни зможуть розв’язати цю проблему.

Сьогодні завдання школи – допомогти дітям отримати крисну звичку, сортувати сміття і здавати його на переробку. У школах міста будуть встановлені спеціальні контейнери для збору макулатури, пластику, скла, відпрацьованих батарейок. Учні звикатимуть сортувати в школі і продовжуватимуть це робити вдома. Якщо ж робитимуть це впродовж кількох місяців, то сформується корисна звичка, сортувати цінні вторинні ресурси, яка залишиться на все життя.

Успішність проекту по роздільному збору відходів залежить, в першу чергу, від розуміння молодих львів’ян, що кожен повинен сортувати сміття у себе вдома сьогодні, тоді довкілля буде чисте завтра.

/Files/images/2017-2018/geografya/Сориування-січ._18.jpg /Files/images/2017-2018/geografya/Сориув.-січ._18.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/Сориування-січ._2018.jpg


Відбувся коворкінг «Сучасні підходи до підготовки і проведення уроку географії та економіки з використанням інтерактивних панелей (мультибордів)»

23 січня учителі географії та економіки взяли участь у коворкінгу, який проходив на базі СЗШ № 97 м. Львова. Інтерактивна панель – це жива взаємодія вчителя і учнів, управління процесом обміну інформацією між ними.

Учасників заходу привітав директор школи, Крупник П.М,, зазначивши, що використання інтерактивної дошки на уроках є однією з вимог сучасного освітнього процесу в умовах інформаційного суспільства.

Стеців І. Р., вчитель географії СЗШ № 97, поділилась із колегами власним досвідом щодо використання електронних підручників на базі програми mozaBook. Педагог переконана, що використання панелі на уроці значно збільшить ефективність навчання учнів у школі.

Гнатишин О.М, методист НМЦО ознайомила присутніх із можливістю програми mozaBook. Інтерактивний зміст програми, вбудовані ілюстрації, 3D- моделі, відео, дозволяють вчителю донести навчальний матеріал більш цікаво та доступно.

Наконечна Г.М., заст. директора НВК «Школа-садок «Софія», продемонструвала можливості мультиборда на уроках економіки та фінансової грамотності, а саме, побудову графіків, діаграм, швидкий доступ до інтернет-ресурсів. «Інноваційне освітнє середовище – вимога часу»,- зазначила доповідач.

Під час роботи коворкінгу крім комфортного місця для навчання і розвитку, педагоги мали можливість поспілкуватися, обмінятися власним досвідом і навіть перепочити..

Захід пройшов у творчій і дружній атмосфері.

/Files/images/2017-2018/geografya/747 (1).jpg /Files/images/2017-2018/geografya/747 (2).jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/747 (3).jpg /Files/images/2017-2018/geografya/747 (4).jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/747 (7).jpg /Files/images/2017-2018/geografya/747 (8).jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/747 (5).jpg /Files/images/2017-2018/geografya/747 (9).jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/747 (6).jpg


До уваги учителів географії!

/Files/images/2017-2018/geografya/klass1.jpg 14 лютого 2018 року, відповідно до плану роботи Навчально-методичного центру освіти, відбудеться тренінг «Робота з топографічною картою». Мета заходу - підвищення професійної майстерності педагогів щодо розширення можливостей формування картографічних компетентностей учнів шляхом використання сучасних моделей навчання, наукового підходу до викладання географії.

Сьогодні, в час освітньої реформи особливої уваги набуває питання картографічного забезпечення викладання географії, значення якої зростає в процесі розбудови української державності, глобалізації та загострення загальних проблем сьогодення.

Тренінг проведе к.г.н. Остроух Віталій Іванович, картограф, викладач КНУ ім. Т.Шевченка.

Захід відбудеться о 13:00 год. у приміщенні СЗШ № 3 (вул.С. Бандери, 11).


До уваги учителів природознавства!

/Files/images/2017-2018/zno/fotonazastavku-11.jpg 7 лютого 2018 року о 15:30 год. у приміщенні Навчально-методичного центру освіти м. Львова відбудеться тренінг за проектом «Ековиховання. Сортування сміття. Сталий розвиток».

У ході заходу учасники ознайомляться із програмою реалізації освітнього проекту, з новими підходами у формуванні корисної звички молоді сортувати сміття і здавати його на переробку. За оцінками експертів, більше 40% відходів - це корисні і цінні вторинні ресурси. Тож вагомий внесок у збереження чистоти рідного міста робитимуть вчителі, котрі підтримають і зацікавлять своїх вихованців тематикою сортування відходів.

До участі у заході запрошуються вчителі природознавства.


Відбувся навчальний тренінг «Розвиток критичного мислення школярів»

11 січня 2018 року учителі географії стали учасниками навчального тренінгу «Розвиток критичного мислення школярів», який проходив в рамках реалізації освітнього проекту «Формування критичного мислення школяра у процесі вивчення географії».

Мета заходу: створення системи педагогічних впливів, що сприяють розвитку критичного мислення старшокласників у процесі вивчення географії.

А. Дроняк, керівник РМО учителів географії зазначила, що формування критичного мислення школярів сприяє адаптації молодої людини до мінливих умов суспільства. Люди, котрі володіють критичним мисленням активно пізнають світ, шукають зв'язок між явищами, можуть відокремлювати справжнє від уявного, не дозволяють маніпулювати собою.

Учасники заходу опанували основні прийоми формування критичного мислення на уроках географії, а саме, «Асоціативний кущ», «За і проти», «Обери позицію» та інші.

Вчителі зазначили, що дана технологія допомагає учню не тільки засвоїти певний обсяг знань, а й сприяє розвитку його особистісних якостей, формує навички колективного спілкування, самостійні оригінальні судження. усвідомлено орієнтуватися в соціально-економічних, суспільно-політичних, геоекологічних подіях.

/Files/images/2017-2018/zno/ГЕО_11.01.18.jpg /Files/images/2017-2018/zno/Геогр_11.02.2018.JPG


Відбувся пленер за проектом «Львів – музей під відкритим небом, як модератор географічного діалогу»

Відповідно до плану роботи НМЦО 25.10.2017 року відбувся навчальний семінар. за проектом «Львів – музей під відкритим небом, як модератор географічного діалогу». У заході взяли участь учителі географії.

Відкрила семінар О. Гнатишин, методист НМЦО, зазначивши, що сучасне життя ставить за мету не просто давати дітям знання, уміння й навички, а й формувати у молодого покоління активну життєву позицію, виховувати творчу особистість, здатну самостійно мислити, генерувати оригінальні ідеї, сміливі нестандартні рішення. Педагогічні можливості пленерного уроку географії суттєво відрізняється специфікою організації пізнавальної діяльності учнів. Саме пленерний урок дає можливість поєднати інтелектуальну і практичну діяльність, щоб успішно формувати у школярів географічну картину світу.

У ході роботи семінару вчителі були учасниками пленерного уроку географії, який провела Дроняк А.П., керівник РМО, вчитель СЗШ № 41. До уваги присутніх було запропоновано цікаву розробку уроку «Материки і частини світу об’єкти вивчення регіональної географії. Джерела географічної інформації» (7 кл.).

Крисюк О.С., учитель ЛКГ поділився з присутніми власним досвідом проведенням теренових ігор, які повинні відповідати програмі і вимогам безпеки, бути доступними для розуміння учнів.

Учасники заходу зазначили, що таке навчання є активним, цікавим, творчим, воно надає умови для особистісного зростання школяра та характеризує спільну творчість вчителя та учнів.

/Files/images/2017-2018/geografya/2_25.10.17_ГЕО.jpg /Files/images/2017-2018/geografya/4_25.10.17_ГЕО.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/3_25.10.17_ГЕО.jpg /Files/images/2017-2018/geografya/5_25.10.17_ГЕО.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/1_25.10.17_ГЕО.jpg


Відбувся семінар «Роль навчального предмета «Природознавство» у формуванні ключових компетентностей учнів»

Відповідно до плану роботи НМЦО 11.10.2017 р. відбувся семінар - практикум «Роль навчального предмета «Природознавство» у формуванні ключових компетентностей учнів».

У ході роботи семінару вчителі обмінялись досвідом роботи з метою розширення дієвих форм, методів та прийомів мотивації і активізації навчальної діяльності учнів. Обговорили можливості застосування практичних навичок і набутих знань на практиці та формування в учнів ключових компетентностей.

Керівник методичного об’єднання вчителів природознавства, Личак Катерина Степанівна своєму виступі особливу увагу у приділила нормативно-правовому забезпеченню викладання природознавства у 2017/18 навчальному році.

Калушко Галина Михайлівна, вчитель СЗШ № 21, ознайомила присутніх із особливістю роботи над проектами. Метою проектування є не лише проведення дослідження, а й розвиток відповідальності і самодисципліни учнів. Діяльність учнів повинна мати творчий, самостійний характер, а діяльність вчителя перетворюється на консультативну.

За підсумками семінару було зазначено, що викладання природознавства повинно мати дослідницький та пошуковий характер. Такий підхід сприятиме розвитку мислення, розумових творчих здібностей учнів, правильної поведінки в навколишньому середовищі.

Планування_природознавство

Міні-проекти на уроках природознавства

/Files/images/2017-2018/geografya/1_Природ_11.10.17.JPG

/Files/images/2017-2018/geografya/2_Природ_11.10.17.JPG


/Files/images/2017-2018/94873034.jpg

Програми, методичні рекомендаціії https://drive.google.com/drive/folders/0B3YOobAws1via28wWGFTOHBSdG8

Більше інформації (підручники, відео матеріали, презентації, електронні карти, інтерактивні вправи) Географія_контент goo.gl/K9PV8qwym-1509022723578


Семінар-тренінг «Нові підходи у викладанні географії з використанням інтерактивних карт, електронних навчальних посібників. ДНВП «Картографія»

14 вересня 2017 року в рамках 24 Міжнародного книжкового «Форуму видавців у Львові»на базі НВК «Школа-гімназія «Галицька» відбувся семінар – практикум для учителів географії м. Львова.

У заході взяли участь: Дрогушевська Ірина Леонідівна, головний редактор ДНВП «Картографія», Остроух Віталій Іванович, географ-картограф, кандидат географічних наук,, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка, учителі географії м.Львова.

Вчителі ознайомились із сучасними шкільними картографічними посібниками створеними на основі ГІС-технологій. Виступаючі зазначили, що в процесі освітньої реформи особливої уваги набуває питання картографічного забезпечення викладання географії, значення якої зростає в процесі розбудови української державності, глобалізації та загострення загальних проблем сьогодення.

«Головна перевага ГІС-карт у тому, що в них є можливість визначати просторові відношення між об’єктами, які зображені на карті. На відміну від традиційних паперових, електронні ГІС-карти зберігають дані, за допомогою яких можна створити потрібне уявлення, яке найбільш підходить для вирішення конкретних завдань на уроках географії», - зазначив Остроух В.І.

Учасники семінару зазначили, що впровадження в навчальний процес ГІС-карт та електронних посібників є перспективним напрямом розвитку шкільної географії і значно підвищить ефективність навчання, дозволить формувати уміння учнів самостійно здобувати знання, обирати необхідний матеріал, аналізувати, співставляти, вибирати головне.

Загалом, майбутнє географічної освіти – за електронними картами.

О.Гнатишин, методист НМЦО

/Files/images/2017-2018/geografya/IMG_20170914_152100.jpg /Files/images/2017-2018/geografya/IMG_20170914_152110.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/IMG_20170914_152523.jpg /Files/images/2017-2018/geografya/IMG_20170914_152950.jpg

/Files/images/2017-2018/geografya/IMG_20170914_152734.jpg /Files/images/2017-2018/geografya/IMG_20170914_152940.jpg

Відбувся семінар «Підвищення професійної компетентності вчителя географії, економіки в умовах оновлення змісту освіти». Презентація Е-контенту


Відбувся круглий стіл «Практичні аспекти реалізації проблем сталого розвитку засобом шкільної географічної освіти

Відповідно до плану роботи НМЦО 03.05.2017 р. відбувся круглий стіл «Практичні аспекти реалізації проблем сталого розвитку засобом шкільної географічної освіти.

У роботі круглого столу взяли участь учителі географії та учасники творчої групи, котрі ознайомили присутніх із творчим доробком - збіркою уроків «Питання сталого розвитку в шкільній географії» із серії «Бібліотека журналу «Географія» видання групи «Основа» у 2017 р.

Увазі присутніх було запропоновано методологічні засади поєднання діяльнісного, підходу навчання та ідей «емпауермент» -.педагогіки.

Зокрема, методи та форми реалізації проблем сталого розвитку засобом шкільної географічної освіти включають:

- проведення традиційних уроків із додаванням до основного змісту навчального матеріалу окремих питань, які стосуються сталого розвитку;

- корегування змісту окремих тем з акцентом на проблемний підхід, ігрові методики навчання;

- введення у зміст навчання нетрадиційних урочних форм.

Особливою формою реалізації проблем сталого розвитку є усвідомлення учнями зовнішньо- і внутрішньо збалансованого функціонування тріади «природа – населення – господарство»; геоекологічних наслідків економічного зростання рівня життя населення; розкриття суті природніих й техногенних факторів ризику, що знижують ступінь безпеки середовища проживання людини.

За підсумками круглого столу було зазначено, що викладання шкільної географії необхідно організувати так, щоб воно відповідало характеру діяльності майбутніх поколінь: Зміст шкільної географії має стати засобом підготовки особистості до життя, до поведінки в навколишньому середовищі, в суспільстві, а навчальний процес необхідно будувати так, щоб знання стали фундаментом практичної діяльності.

/Files/images/2016-2017/geografya_2/IMG_7000.JPG /Files/images/2016-2017/geografya_2/IMG_7007.JPG


Відбувся пленер «Стежками мого міста»

Відповідно до плану роботи НМЦО, 21.04.2017 року відбувся пленер «Стежками мого міста» За проектом «Люби і знай свій рідний край». Учасниками заходу були учителі географії навчальних закладів м. Львова.

Провели заняття Анжела Дроняк, керівник методичного об’єднання учителів географії, природознавства Шевченківського р-ну та Оксана Гнатишин, методист НМЦО.

До уваги присутніх було запропоновано поєднання інтелектуальної і практичної діяльності, щоб успішно формувати в школярів географічну картину світу. Таке навчання є активним, цікавим, творчим, воно надає умови для особистісного зростання школяра та характеризує спільну творчість вчителя та учнів.

Учасники пленеру зазначили, що для досягнення ефекту при застосуванні екскурсій у навчанні школярів необхідно зосереджувати увагу на таких питаннях:

— визначення мети завдань тематики,

— етапи проведення,

— зв'язок екскурсії із навчальною програмою

Пленер пройшов не тільки результативно й конструктивно, учителі географії підвели підсумок проекту «Люби і знай свій рідний край», а також накреслили нові перспективи на 2017-2018 н.р.

/Files/images/2016-2017/geografya_2/Фото1445.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/Фото1434.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/Фото1441.jpg


Зустріч з автором підручника «Географія» для 9 класу (в-во «Ранок»)

24 квітня 2017 в приміщенні Навчально-методичного центру освіти м. Львова відбулася зустріч учителів географії ЗНЗ м. Львова з Довгань Галиною Дмитрівною, автором підручника «Географія» для 9 класу (видавництво «Ранок»).

Довгань Г.Д. представила до уваги присутніх свій доробок – підручник для 9 –го класу. Автори подбали, про те, щоб підручник відповідав сучасним вимогам викладання географії, водночас, був цікавим і зручним. Навчальний матеріал подано у вигляді кольорових ілюстрацій, таблиць, що полегшує його сприйняття, унаочнює та доповнює зміст. Наявні карти створюють умови для розвитку картографічної грамотності учнів У тексті параграфа містяться запитання та завдання, на які слід відповісти під час роботи над темою. Підручник містить пояснення та інструкції щодо виконання передбачених програмою предметних досліджень, що спонукатиме учнів до власних відкриттів. Додатки підручника містять інформацію про господарство, територію України та інших країн, а також словник найважливіших понять.

Учителі географії мали змогу поспілкуватися з Довгань Г. Д. і висловити свої зауваження та пропозиції.

/Files/images/2016-2017/kolaj/6/collage.jpg

19.04.2017 р. відбулося засідання творчої групи вчителів географії

Учасники розглянули можливості реалізації проекту « Ігрифікація на уроках географії». До складу творчої групи увійшли учителі географії шкіл міста, зацікавлених у даному напрямку роботи; Кривицька О.П. (СЗШ № 68), Івах В.Ю. (СЗШ № 96), Дроняк А.П. (СЗШ № 41), Баран І.І. (СЗШ № 3), Грица О.І. (СЗШ № 2), Кріт Н.П. (СЗШ № 69), Савенець Н.М. (СЗШ № 99), Яремко Л.З. (СЗШ № 40). На засідання було запрошено п. Андрія Мочурата, керівника ГО «Граніт», котрий представив гру американських школярів «Транспорт США».

Учасники творчої групи обговорили роль ігор, зазначивши. що ігрові завдання мають переваги перед іншими навчальними завданнями: вони розвивають гостроту мислення, формують пізнавальний інтерес до різних явищ природи, життєдіяльності людини і прищеплюють учням діалектичний погляд на навколишній світ.

/Files/images/2016-2017/kolaj/8/collage.jpg

Відбувся семінар – практикум "Шкільна географічна освіта як складова стратегії сталого розвитку"

14 березня 2017 року, на базі СЗШ № 7 м. Львова, відбувся міський семінар-практикум "Шкільна географічна освіта як складова стратегії сталого розвитку".

Метою семінару було ознайомлення вчителів географії з досвідом, методологією та технологіями навчання учнів на уроках географії з урахуванням потреб сталого розвитку.

У ході заходу обговорювалися питання:

- Основні засади впровадження освіти для сталого розвитку в сучасний зміст шкільної географії.

- Освіта для сталого розвитку як шлях підвищення мотивації навчальної діяльності учнів на уроках географії та формування в них основних груп компетентності.

Майстер-клас «Харчова промисловість України в контексті освіти для сталого розвитку» провела Окрепка Наталя Миколаївна, керівник РМО, учителів географії Личаківського р-ну, учитель географії СЗШ № 7.

Увазі присутніх було продемонстровані способи формування у дітей моделей поведінки та дій, які відповідають потребам сталого розвитку. Зокрема, перше правило зменшення сміття у побуті – завжди думати про те, що купуєш, чи справді тобі це потрібно та як потім це утилізувати; ходити за покупками зі своїми екоторбинками (багаторазовими сумками) для фруктів, овочів, круп та іншого; раціонально використовувати усі ресурси – відходи, воду, енергію, зменшуючи тиск на довкілля; все одноразове шкідливе; що менше упаковок, то краще для довкілля.

Як зазначила Н. Окрепка, на уроках необхідно більше уваги приділяти обговоренню з учнями способу життя, поведінки в повсякденному житті та їхньому усвідомленню впливу цієї поведінки на розвиток людства. Діти мають звертати увагу на ресурси, що вони та їхні родини споживають, і замислитись над раціональністю такого споживання.

У ході роботи семінару вчителі були учасниками навчального тренінгу, де активно і творчо працювали в групах, виконували практичні завдання. На семінарі обговорювалися питання щодо викладання географії в контексті освіти для сталого розвитку.

У своєму виступі О. Гнатишин методист НМЦО, відзначила, що серед головних завдань географічної освіти згідно концепції сталого розвитку є:

- підвищення обізнаності молоді щодо розуміння значення сталості як основи збереження природи та умов життя людини;

- формування основних груп компетентності школярів на засадах розуміння єдності природи та людини;

- формування відповідних норм поведінки та стилів життя, активної громадської позиції щодо реалізації ідеї сталості у повсякденному досвіді дитини.

Використання освіти для сталого розвитку на уроках географії викликає потребу в нових педагогічних моделях, новій педагогічній культурі, новому педагогічному змісті.

Учасники семінару відзначили високий рівень організації та проведення заняття, важливості запровадження освіти для сталого розвитку в систему середньої освіти.

/Files/images/2016-2017/geografya_2/P70314-153739.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/P70314-154152.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/P70314-154303.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/P70314-154324.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/P70314-154342.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/tab_Е-добавки.jpg

Е НЕБЕЗПЕКА: Які небезпечні харчові добавки ми споживаємо?

Опубліковано: 23.09.2012 Автор: Марія ЗЕМЛЯНСЬКА, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Галицького кореспондента»

За даними Інституту екогігієни і токсикології Медведя, щороку кожен українець в середньому з’їдає по три кілограми хімічних сполук.

У 2010-ому Євросоюз запровадив спеціальне маркування шести популярних синтетичних барвників. На всіх продуктах, що містять E102, E104, E110, E122, E124, E129, в країнах ЄС з’явилося попередження – можуть нашкодити дітям. Так європейці відреагували на дослідження, яке у 2009 році завершила Школа психології та медицини університету Саутгемптона. «Ці харчові синтетичні барвники впливають на поведінку дітей трирічного і восьмирічного віку. Вони викликають гіперактивність, імпульсивність та неуважність», – написали вчені. Ми констатували тоді, що без жодних попереджень з цими барвниками в Україні вільно продаються цукерки, желе та напої.

Рік тому, у вересні 2011-го, уряд пообіцяв ситуацію виправити – заборонити більшість харчових добавок. Обіцянка так і залишається обіцянкою. Навпаки, перелік дозволених в Україні Е стає ще довшим. У світі ж вони викликають все більше підозр.

Що додають нам у продукти з «чорного списку»

Контролем безпечності харчових добавок на міжнародному рівні займається Об’єднаний комітет експертів з харчових добавок. В його складі – науковці Всесвітньої організації охорони здоров’я та Продовольчої і сільськогосподарської організації при ООН. В 1991-ому вони разом створили спеціальну систему «Codex Alimentarius», де збирають останні дані досліджень про харчові добавки. Зараз у «чорному списку» – сотні Е.

В Україні заборонено лише п’ять добавок. А ось список дозволених перевищив число 235.

Ми порівняли «чорний» міжнародний перелік і «білий» український. І знайшли 50 (!) добавок, які у цивілізованому світі визнані небезпечними, а в Україні – додаються в продукти без жодних застережень. Ми згрупували їх за типами ризику:

Ступінь ризику

Номер після ЕНасамперед небезпечні для дітей: 102, 104, 110, 120, 122, 124

Викликають алергію: 132, 223, 224, 234, 321, 407

Шкодять шлунку чи кишечнику: 223, 224, 262, 320, 321, 338, 340, 341, 407, 450, 452, 461, 466, 461, 627, 631

Провокують розвиток пухлин: 131, 142, 152, 153, 210, 211, 251, 252, 431, 954

Шкідливо впливають на нирки та печінку: 171, 172, 220, 320, 321

Провокують проблеми з тиском: 250

Викликають проблеми зі шкірою: 160а, 234, 951

Підозрілі: 141, 150

У яких товарах містяться Е з «чорного списку»

OrbitProfessionalwhite містить небезпечний для шкіри Е951 та провокатор шлунково-кишечних розладів Е320.

У газованому напої «Оболонь» зі смаком лайму, у «Тархуні» від «Росинки», «Біолі», «Аквалайфі», «Буасоні»; «Lemo» марки “Малбі”, желейних цукерках «Змійка» з магазину «Бонбон бутік», мармеладі без цукру «Розмай», тортах «Київський», «Грильяжний» та «Космічний» від “БКК”, мармеладі «Лимонні та апельсинові частки», цукерках «Дюшес» та морських камінцях «Повна чаша» ми знайшли Е102, або тартразин. Йому приписують негативний вплив на активність та увагу дітей. Найчастіше його використовують у морозиві, желе, пюре, йогуртах, гірчиці, цукерках, тортах, консервованих овочах та фруктах, а також у солодких газованих напоях жовтого кольору.

Підозрілий E110, або “жовтий захід сонця”, ми знайшли у напої «Бріз мультифрукт», у торті «Абрикосовий чарівний» Ватутинського хлібокомбінату, міні-тортику «BisKonti» від “Konti”, желейних цукерках «Крокодил» та «Змійка» з магазину «Бонбон бутік», у “Сластиках желейних зі смаком апельсину” «АВК», мармеладі «Апельсинові та лимонні частинки» «Повна чаша». Цей барвник – версія небезпечного канцерогенного барвника “Судан I”. Може викликати алергічні реакції, особливо в людей, які не переносять аспірину, та провокувати нудоту, блювоту, нежить, набряк нирок.

Червоний підозрілий барвник, який може викликати алергічні реакції і який особливо небезпечний для астматиків, E122, або азорубін чи кармуазин, знайшли у круасанах зі смаком вишні фірми «Dolce Vita». Він же у желе зі смаком вишні “Премія”, цукерках “Крокодил” з магазину «Бонбон бутік», зефірі біло-рожевому від Харківської кондитерської фабрики, морських камінцях та цукерках «Барбарис» від «Повна чаша», печиві «Фрутберрі» від «АВК», мармеладі без цукру «Розмай».

В рулетах «7 Days» із полуничною начинкою, в желе зі смаком вишні від «Премії», торт «Премія пташине молоко» від «Фоззі-фуд», торт «Київський» та «Космічний» від «БКК», рулеті з полуничним смаком «7 Days» від «Chipita», ковбасі «Пармський хмизок» від «Тульчинм’ясо», сластьонах желейних від «АВК», мармеладі без цукру «Розмай» ми знайшли червоний E124, або понсо 4R. Він також є канцерогеном і може викликати алергічні реакції й провокувати приступи астми. Також призводить до гіперактивності та агресивності дітей.

Серед товарів, у яких ми побачили Е з «чорного списку», «чемпіоном» виявилися шоколадні драже “M&Ms” від компанії «Марс». Жовті та червоні горішки, які весело розмовляють у телероликах, у своєму складі містять одразу шість небезпечних складників – Е104, Е122, Е124, Е110, Е102 та Е171.

Як вберегтися

Повністю уникнути продуктів з консервантами неможливо, але кожен може зменшити кількість «хімії» на столі. Пам’ятайте, добавки не виводяться з організму.

«Приберіть зі столу пакетовані соки, відмовтесь від магазинних соусів та майонезів, не полегшуйте життя напівфабрикатами. Привчіться готувати самі», – радить дієтолог Валентина Марик.

ДОВІДКА: Що є Е?

Називати харчові добавки «Е» почали в 1953-му році. Це допомогло скоротити величезні складні назви до кількох символів та уникнути проблеми перекладу іншими мовами. Погодьтесь, все таки Е480 легше вимовити аніж діоктісульфосукцинат натрію. До речі, літера Е – це скорочення англійського «edible», що перекладається «їстівний».

ЯК ЇХ РОЗРІЗНЯТИ? Центр екологічної безпеки споживачів проекту «Спільнота споживачів та громадські об’єднання» для зручності створив табличку Е.

Ті, що мають номер від Е100 до Е182 – це барвники, які підсилюють або відновлюють колір продукту. Бувають натуральними та штучними. Найчастіше виробники їх додають до напоїв, желе та солодощів.

Е від 200 до 280 – це консерванти. Їх використовують, щоб знищити бактерії, віруси, гриби та подовжити термін зберігання харчів. До цієї групи також включені стерилізуючі хімічні добавки, які використовують при дозріванні вин, та дезинфікуючі речовини. Використовують консерванти в м’ясних та ковбасних виробах, консервах, шоколадках, алкогольних напоях.

Е з позначками від 300 до 391 – це добавки, що зберігають свіжість продукту. Це і антиоксиданти, які додають до масел і пакувальних матеріалів, щоб вберегти їжу від зміни кольору через окислення. Люблять їх додавати до шоколаду.

Від 400 до 481 – це стабілізатори, емульгатори, загусники та ущільнювачі. Вони потрібні для хорошої форми продукту та консистенції. Без них не роблять соуси, майонез, йогурти та більшість кондитерських виробів.

Е500 – Е585 – регулятори кислотності, тобто розрихлювачі, комплексоутворювачі, регулятори вологи. Їх зазвичай використовують пекарі та кондитери. Такі «покращувачі» їм допомагають економити час та гроші на якісній сировині.

Від 600 до 699 – це підсилювачі смаку. У процесі зберігання та переробки продуктів кількість нуклеїнів – речовин, що посилюють смакове сприйняття – зменшується, тож їх доводиться додавати штучним шляхом. Знайти їх можна у швидкосупах, напівфабрикатах, шоколадних батончиках.

Від 900 до 999 – підсолоджувачі. Попри солодку назву, глюкози у їхньому складі немає. Власне тому їх використовують в першу чергу при виготовленні дієтичних продуктів.

Бути харчовій добавці на ринку чи не бути, у Європі вирішує спеціальна єврокомісія. Щоб отримати її дозвіл, виробникові потрібно довести, що без добавки нічого не вийде, продукт не вводить споживачів в оману, і найголовніше – добавка абсолютно безпечна для здоров’я людини.

Презентація

Відбулась конференція з інновативного навчання

13 березня, учителі географії ЗНЗ м. Львова стали учасниками конференції з інновативного навчання в рамках програми «Е-освіта», яку втілює управління ІТ Львівської міської ради. Основна мета заходу – популяризувати новітні технології та поширити використання електронних технологій в навчальний процес.

У заході взяли участь представники ІТ-сфери міста, бізнес-структур, громадських організацій, посадовці, міський голова Львова, а також, працівники Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ).

На конференції відбулась презентація мультиборду – великої технологічної дошки для електронного навчання, який дуже корисний та зручний у користуванні. Захоплення мультибордом висловив і міський голова Львова. Андрій Садовий зазначив, що в цьому році кожна школа отримає такий мультиборд, адже коли учень присутній на уроці, який проводиться за допомогою такої техніки, то він закохується у предмет.

У другій частині конференції учителі мали змогу поспілкуватися з учасниками 22-ої Української антарктичної експедиції, працівниками антарктичної станції “Академік Вернадський”, а саме, з головним інженером, прес-аташе НАНЦ Ігорем Морозом; завідувачем відділу медико-біологічних досліджень, доктором медичних наук, Заслуженим діячем науки і техніки України Євгенієм Моісеєнком; завідувачем редакційно-видавничим відділом НАНЦ Володимиром Бочкарьовим; начальником майбутньої 22-ої української антарктичної експедиції Віктором Лук’ященком. Полярники розповіли про наукові дослідження, що здійснюють на станції «Академік Вернадський», умови праці та життєві будні команди українських дослідників, ознайомили з унікальними світлинами антарктичних пейзажів.

/Files/images/2016-2017/geografya_2/1724.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/17264.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/1731.jpg

Відбувся семінар - практикум для вчителів географії

28 лютого 2017 р. на базі СЗШ № 99 відбувся семінар-практикум «Активізація пізнавальної діяльності та формування творчої особистості, розвиток її обдарувань і талантів шляхом використання сучасних технологій». Учасниками заходу були учителі географії ЗНЗ м. Львова.

Савенець Н.М., учитель географії СЗШ № 99, поділилася досвідом виготовлення саморобних наочних посібників та їх використання на уроках. На початку вивчення теми учні одержують перелік наочних посібників, які вони можуть виготовити: саморобні прилади, моделі, малюнки, що пояснюють те чи інше природне явище. Використання саморобних наочних посібників на уроках сприяє підвищенню інтересу до навчання, розвиває дослідницькі навички, підвищує продуктивність педагогічної роботи, наповнює урок елементами зацікавленості, викликає в учнів відчуття причетності до подій на уроці.

Ця форма роботи дозволяє не лише наповнити кабінет роздавальним матеріалом, але

й формує в учнів уміння виокремлювати головне, установлювати причинно-наслідкові зв'язки та, що особливо важливо, сприяє активізації розумової діяльності учнів, що сприяє кращому засвоєнню програмового матеріалу, підвищує інтерес до предмета, прищеплює уміння й навички дослідницької роботи, розвиває ініціативу.

Гула У.М., учитель географії СЗШ № 33, висвітлила досвід використання хмарних сервісів, що забезпечують доставку інформації в інтерактивному режимі за допомогою використання інформаційно-комунікаційних технологій від тих, хто навчає, до тих, хто навчається. Наприклад, навчальна платформа е-learning.org.ua, що призначена для об’єднання педагогів і учнів в одну надійну, безпечну та інтегровану систему для створення навчального середовища. При цьому всі необхідні ресурси для функціонування системи розміщуються у «хмарі». Учневі пропонується виконати практичні завдання: тести, задачі, переглянути мультимедійну презентацію, тощо. Такий підхід до змісту предметів «Географія» та «Економіка» формує базові уміння користуватись пошуковими системами, створювати документи інформаційно-рекламного змісту, сприяє формуванню готовності до використання комп’ютерної техніки у виконанні саме предметних завдань, збагачує знання, розвиває мислення.

У ході роботи семінару вчителі були учасниками навчального тренінгу, де активно працювали в групах, розв’язували практичні завдання.

Учасники заходу обмінялися думками, відзначивши, що середовище сучасних мережевих сервісів дає можливість створювати навчальні ситуації, в яких учні можуть освоювати й відпрацьовувати навички, необхідні молодій людині у XXI ст.

/Files/images/2016-2017/geografya_2/DSC00114.JPG

/Files/images/2016-2017/geografya_2/DSC00123.JPG

/Files/images/2016-2017/geografya_2/DSC00124.JPG

/Files/images/2016-2017/geografya_2/DSC00128.JPG

/Files/images/2016-2017/geografya_2/DSC00132.JPG

/Files/images/2016-2017/geografya_2/DSC00136.JPG

/Files/images/2016-2017/geografya_2/DSC00140.JPG

/Files/images/2016-2017/geografya_2/DSC00146.JPG

/Files/images/2016-2017/geografya_2/DSC00161.JPG

Презентація

Інструкція

Обговоренню проекту Типового навчального плану з географії для учнів старшої школи.

21лютого 2017 року вчителі географії загальноосвітніх навчальних закладів м. Львова стали учасниками зустрічі по обговоренню проекту Типового навчального плану з географії для учнів старшої школи.

Окрім учителів, у засіданні взяли участь науковці географічного факультету ЛНУ ім.. І. Франка та викладачі ЛОІППО.

Присутні відзначили важливість якісної географічної освіти в новій українській школі, запропонували МОН включити географію до переліку предметів інваріантної складової програм старшої школи, обговорили програми спецкурсів, зокрема «Уроки для сталого розвитку». На засіданні зазначено, що курс географії у 9 класі «Україна і світове господарство» не відповідає віковим особливостям учнів, оскільки є перевантажений, тому необхідно переглянути програму, врахувавши засади сучасних світових тенденцій розвитку шкільної географії.

/Files/images/2016-2017/geografya_2/до МОНУ_ЛНУ.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/2.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/3.jpg

Відбувся семінар-практикум «Переваги та практичне значення ІКТ у вивченні географії»

21.02.2017 року на базі НВК «Школа-гімназія «Галицька» відбувся семінар-практикум «Переваги та практичне значення ІКТ у вивченні географії».

Мета семінару – ознайомити присутніх із досвідом роботи вчителя географії, Хорняк Т.А щодо формуванні георафічних компетентностей учнів шляхом використання ІКТ.

У ході роботи семінару вчителі були учасниками навчального тренінгу, де активно працювали в групах, розв’язували практичні завдання.

На семінарі обговорювалися питання щодо ролі ІКТ при вивченні географії і як зазначили присутні,використання ІКТ у навчальному процесі сприяє кращому засвоєнню програмового матеріалу, підвищує інтерес до предмета, збагачує знання, розвиває мислення та ініціативу.

/Files/images/2016-2017/geografya_2/1..jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/2..jpg

Модельний урок у Таємній аптеці – музеї «Під Угорською короною».

10.02.2017 року в рамках проекту «Освітньо-культурний простір» учителі СЗШ № 30: Гуменна Г.Р., учитель географії та Виджак О.Я., учитель біології, провели музейний інтегрований урок «Природні зони Північної Америки». Модельний урок відбувся у Таємній аптеці -музеї «Під Угорською короною».

Метою уроку було формування знань учнів щодо особливості розподілу природних зон на території Північної Америки, виявлення особливості рослинного і тваринного світу кожної з природних зон та порівняння їх із Україною.

Учителі, Гуменна Г.Р та Виджак О.Я., провели майстер – клас групової роботи учнів з картами та довідковою літературою. У співпраці з працівниками таємної аптеки, учителі запропонували увазі присутніх інформаційно-розвиваючу хвилинку– цікавинку: дослідити та ідентифікувати зразки рослин, батьківщиною яких є Північна Америка (кукурудза, топінамбур, квасоля, гарбуз, соняшник, айстра, чорнобривці, жоржина, злинка канадська, амброзія, та ін.)

У ході уроку учні дізналися про акліматизацію рослин і тварин в Україні, зокрема, про найбільш небезпечних та шкідливих з них: амброзію та колорадського жука.

Учасниками майстер-класу були: учні 7-А класу та учителі СЗШ № 30, вчителі географії Шевченківського району м. Львова.

Присутні відзначили важливість проведення інтегрованих музейних уроків у активізації навчального процесу, наголосивши на тому, що модельний урок географії сприяє модернізації навчально-виховного процесу.

/Files/images/2016-2017/geografya_2/_DSC0369.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/_DSC0372.jpg

/Files/images/2016-2017/geografya_2/_DSC0381.jpg

Семінар приурочений 160-й річниці від дня народження І. Франка «Бувають хвилі, серце мліє…»

14 грудня 2016 р. у Літературно-меморіальному музеїі Івана Франка відбувся семінар приурочений 160-й річниці від дня народження І. Франка «Бувають хвилі, серце мліє…»

У заході взяли участь учителі географії ЗНЗ м. Львова, працівники музею та учні СЗШ № 78 .

Захід розпочався у будинку, де мешкав видатний письменник, учений, політичний та громадський діяч, де написав свої найкращі твори, і звідси пішов у безсмертя. У музеї повністю відтворено робочий кабінет Івана Франка. Також збереглися фортепіано, за яким сидів Іван Якович, робочий стіл, за яким він працював.

У ході семінару виступили Гуняк А.С. (вчитель географії СЗШ № 78) та Котик М.С. (вчитель української мови та літератури СЗШ № 78), які відкрили ще одну не менш цікаву сторону багатогранного таланту Каменяра – це мандрівки і їх вплив на його особистість. Пішки або на звичайному селянському возі Іван Франко пройшов і проїхав Бойківщиною сотні кілометрів, підкорив найвищі вершини Турківщини і Сколівщини, мандрував до витоків Дністра, Стрия і Сяну, відвідав пам’ятки природи в Уричі та Бубниці. Під час таких подорожей у душі письменники зароджувались ідеї для майбутніх творів. Скелі у Бубнищі – це потужні глиби твердих пісковиків. У роки Галицько-Волинської держави – це прикордонне військове укріплення, при спорудженні якого використані природні умови. Враження, отриманні від перебування на Турківщині Каменяр виливає на папір, і в результаті зараз ми маємо можливість зачитуватись комедією «Учитель», а велична природа скель у Бубнищі додавала Каменяреві сил та натхнення, а на папері з’явився вірш «Бубнище. Мандрівка Франка на Бойківщину, а саме у село Тухлю, навіки викарбоване в історії українського народу. На основі зібраних матеріалів виник шедевр української літератури – історична повість «Захар Беркут».

Як було зазначено, своєю активною науково-краєзнавчою й організаційно-мандрівницькою діяльністю Іван Франко помітно стимулював розвиток туризму й краєзнавства в Галичині та використовував їх для освіти й виховання української молоді.

Цікавою є і історія написання найвизначнішої драми Івана Франка «Украдене щастя», ідея для якої зародилась, також у мандрівці. Поштовхом до написання твору стала розповідь Михайлини Рошкевич, приятельки Каменяра, яка у 1878 році записала «Пісню про шандаря» від селянки Явдохи Чигур у селі Лолині Долинського повіту. Івана Франка зацікавив цей сюжет і він вирішив детальніше з’ясувати історію цієї пісні. Дослідженню цієї пісні Франко приділив значну увагу в своїй праці “Жіноча неволя в руських піснях народних”, а згодом звернувся до цієї пісні ще і як драматург: він взяв від неї сюжет, образи і соціально-психологічні конфлікти для своєї класичної п’єси “Украдене щастя”. Насамкінець, учні СЗШ № 78 запропонували увазі присутніх переглянути уривок із цієї драми.

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_1.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_2.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9150.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9154.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9156.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9167.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9171.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9172.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9174.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9178.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9181.JPG

«Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках природознавства при вивченні теми «Всесвіт».

У листопаді 2016 року вчителі природознавства ЗНЗ Личаківського району м. Львова взяли участь у семінарі «Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках природознавства при вивченні теми «Всесвіт». Семінар відбувся у приміщенні Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка. Директор обсерваторії доктор фізико-математичних наук Богдан Новосядлий ознайомив вчителів природознавства з історією та сучасними напрямками науково-дослідної роботи обсерваторії.

Обсерваторія є однією із найстаріших у Східній Європі, заснована у 1771 році. Основними напрямками діяльності обсерваторії є дослідження Сонця, зір, міжзоряного середовища, галактик та Всесвіту.

Важливим напрямком діяльності є, також, лазерно-віддалемірні, фотометричні спостереження штучних супутників Землі за програмами визначення параметрів обертання і форми Землі, служби часу, космічної безпеки тощо. Комлекс телескопів для таких спостережень є у реєстрі наукових об’єктів, які становлять національне надбання України.

Відповідно плану роботи Навчально-методичного центру освіти, з нагоди відзначення у 2016 році 160-ї річниці від Дня народження Івана Франка, 14 грудня о 14 год. в Літературно-меморіальному музеї Івана Франка, відбудеться семінар «Бувають хвилі, серце мліє…» .

Запрошуються учителі географії та усі бажаючі.

/Files/images/2015-2016/4/DSC_0081.jpg

/Files/images/2015-2016/1/DSC_0087.jpg

/Files/images/2015-2016/4/DSC_0088.jpg

/Files/images/2015-2016/4/DSC_0092.jpg

СЗШ № 75 в рамках проекту "Люби і знай свій рідний край"

У листопаді 2016 року в рамках проекту «Люби і знай свій рідний край» школярі СЗШ № 75 м. Львова відвідали Гавареччину - одне з найвідоміших промислів чорнодимленої кераміки.

Мета подорожі школярів: ознайомитися із природою, історією, унікальними звичаями та традиціями мешканців села Гавареччина що у Золочівськоиу р-ні.

Гавареччина належить до тих небагатьох населених пунктів, де споконвіків, від покоління до покоління, дбайливо, як найбільшу святиню, передавали таємниці одвічного ремесла. Село Гавареччина є осередком традиційного народного промислу - чорнодимленої ( "чорної", "сивої", "задимленої", "закуреної") неполиваної кераміки. За місцевою легендою, першими мешканцями села були гончарі, яких графиня Тереза Вишневецька (дружина Юрія Вишневецького) в 1-й половині XVII ст. переселила з містечка Білий Камінь, щоби вони своїми горнами (печами) не задимлювали містечко.

Під керівництвом учителя географії Романів О.В., школярі СЗШ № 75 зустрітися із місцевими гончарями, які з задоволенням показали, як з купки мокрої глини виростає глечик чи будь-що інше, показали печі, де це все твориво випалюється. Сьогодні у селі Гавареччина працює 4 гончарі і 3 печі. Дмитро Вислинський, Володимир Архамович, Володимир та Мар'ян Бакусевичі - народні майстри гаварецької чорнодимленої кераміки. Учні не тільки ознайомились процесом виготовлення гончарних виробів, а й змогли самостійно виготовити філіжанки, мисочки, вази, макітри.

Чорнодимлена кераміка — один з видів кераміки, випаленої за спеціальною технологією без доступу повітря. Виникла як альтернатива традиціям античної кераміки. Коріння цього дивовижного мистецтва сягають II тисячоліття до Р. X. В Україні ХVІІІ-ХІХ ст. вона суперничала з традиційною полив'яною керамікою.

Чорна кераміка виготовляється зі спеціальної глини на гончарному крузі. Далі вироби вигладжують спеціальним камінцем, який походить з того ж родовища глини; ним також «виписують» орнаменти. Після випалювання вигладжена поверхня має темно-сріблястий, а невигладжена чорний колір.

На початку XX сг. у Гавареччині працювало понад 40 гончарів і майже 70 печей (у XIX ст. майстрів, за переказами, було понад сотні). Однак промисел повністю не занепав. За сприяння львівських ентузіастів: мистецтвознавця. Героя України Б. Возницького, скульпторів Ярослава і Ярослави Мотик, традиції гаварецької кераміки здобувають нове життя у творчості сучасних майстрів.

Від місцевих гончарів школярі дізнались про те, що у 1984 році в італійському місті Фаєнці відбулась Міжнародна виставка. Саме там був репрезентований різноманітний посуд із села Гавареччина. Фото одного із вазонів увійшло до каталогу найкращих керамічних витворів мистецтва Європи. Роботи Д. Вислинського були удостоєні золотої медалі, а про гаварецьку кераміку дізнався

світ./Files/images/2015-2016/10/1.JPG

/Files/images/2015-2016/10/2.JPG

/Files/images/2015-2016/10/3.JPG

/Files/images/2015-2016/10/4.JPG

/Files/images/2015-2016/10/5.JPG

/Files/images/2015-2016/10/6.JPG

/Files/images/2015-2016/10/7.JPG

/Files/images/2015-2016/10/8.JPG

/Files/images/2015-2016/10/9.JPG

/Files/images/2015-2016/10/11.JPG

Фінальний етап XII Всеукраїнського турніру юних географів

У Львові з 7 по 11 листопада відбувся фінальний етап XII Всеукраїнського турніру юних географів, який проходив під егідою Міністерства освіти і науки України. Утурнірі взяли участь 19 команд із 13 областей України. Серед них була команда школярів МАН з Львівської області, до якої ввійшли учні Львівської класичної гімназії, СЗШ № 65, СЗШ № 47 м Львова та ЗНЗ Буського р-ну.

Для роботи у складі журі були запрошені викладачі ВНЗ, учителі - методисти, з різних куточків України. Очолив журі Ярослав Олійник, декан географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У роботі журі взяли участь і вчителі географії ЗНЗ м. Львова, а саме, Петринка Л.В. (СЗШ № 44), Івах В.Ю. (СЗШ № 96), Гаврилюк О.О. (ЛФМЛ), Крисюк О.С. (ЛКГ), Гнатишин О.М. (методист НМЦО), Кривицька О.П. (СЗШ № 68, ведуча турніру).

Протягом чотирьох днів відбувалися інтелектуальні бої. Юні географи продемонстрували ґрунтовні знання з улюбленого предмету, блискучу ерудицію, ораторське мистецтво та волю до перемоги. За підсумками турніру визначено переможців, яких нагороджено дипломами. Лауреатом диплому І ступеня стала команда з Дніпропетровської області, дипломами ІІ ступеня нагороджено дві команди з Волинської області, а дипломами 3 ступеня - команди з Харківської та Миколаївської областей.

Щиро вітаємо юних географів !

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9002.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9021.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9042.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9053.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya_2/IMG_9061.JPG

СЗШ № 3 рамках проекту "Люби і знай свій рідний край"

У рамках проекту "Люби і знай свій рідний край" у жовтні 2016 р. учні 6-А класу СЗШ №3 Галицького р-ну м. Львова разом із учителем географії, Баран Іриною Іванівною, відвідали старовинне село Білий камінь Золочівського району. Село лежить у підніжжі гори Білої. У цій горі, начебто, багато білого каменю - звідси й назва села. У селі є історичне місце:музей-криївка під відкритим небом. Село славиться своїми глиняними виробами чорного кольору і належить до тих небагатьох населених пунктів, де споконвіків, від покоління до покоління, дбайливо передавали таємниці гончарного ремесла. Охочі можуть спробувати зробити свій перший глечик. Однак, це лише на перший погляд легко...

/Files/images/2015-2016/10/Фото0833.jpg

/Files/images/2015-2016/10/Фото0844.jpg

/Files/images/2015-2016/10/Фото0858.jpg

/Files/images/2015-2016/10/Фото0870.jpg

/Files/images/2015-2016/10/Фото0874.jpg

В рамках реалізації проекту «Люби і знай свій рідний край»

У жовтні учні 6-А класу ЛДКСЗШ №3, разом з класним керівником Баран І.І. та вчителем трудового навчання Бей В.І., відвідали музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького. Учні ознайомились з трагічними історичними подіями, які відбувались на теренах нашого краю.

/Files/images/2015-2016/geografya/Фото1104_(1).jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/Фото1105_(1).jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/Фото1116.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/Фото1125.jpg

СЗШ № 30 в рамках проекту "Люби і знай свій рідний край"

17-18 вересня 2016 року в рамках проекту «Люби і знай свій рідний край» школярі СЗШ № 30, відвідали смт. Тухлю, Сколівського району. Учні 10-А та 8-В класів здійснили поїздку за маршрутом «Львів - Тухля». Мета подорожі школярів: ознайомтися із природою Сколівщини, стежками бойової слави Січових стрільців, здійснити подорож по правому і лівому березі річки Опір, навчитися на практиці орієнтуватися на місцевості.

Під керівництвом учителя географії Гуменної Г.Р, класного керівника ГубичЛ.В., керівника гуртка військово-патріотичного виховання Романюка С.В., вчителя фізичної культури Степанова Л.В., школярі піднялися на вершину гори «Захар Беркут», вивчали природні умови і багатства Сколівщини, історичні місця, правила безпечної поведінки в природному середовищі, навчались спритності, кмітливості у доланні перешкод, орієнтувалися на місцевості, проводили рухливі ігри.

/Files/images/2015-2016/g/IMG_0648.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_0656.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_0676.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_0691.jpg

Проект "Люби і знай свій рідний край"

У вересні – жовтні 2016 р., рамках реалізації проекту «Люби і знай свій рідний край», учні ССЗШ № 28 під керівництвом учителя географії Кебус І. В. здійснили низку подорожей рідним краєм. Зокрема, школярі мандрували маршрутами: «Золота підкова Львівщини», «Заповідне Розточчя», «Дністровський каньйон- Кам’янець Подільський – Хотин».

Під час екскурсії за маршрутом «Заповідне Розточчя», школярі ознайомились з історією яворівської іграшки і навчились розмальовувати іі яворівським розписом.

Мета подорожі передбачала всебічне вивченні місцевості об’єктів краєзнавства. комплексне пізнання рідного краю (природи, гідросфери, геології , історії).

Завдання екскурсії : - розширити знання учнів про природу, господарство, історію і

населення досліджуваної місцевості;

- формування спостережливості;

- думливого ставленню до природи ;

- розуміння взаємозв'язків природи і суспільства;

- вивчення традицій та звичаїв населення;

- збір інформації для виконання практичних робіт;

- навчитись правильно оцінювати значення і роль географічних факторів у цілеспрямованій діяльності людей.

/Files/images/2015-2016/geografya/003.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/034.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/048.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/069.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/073.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_4788.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_4796.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/дністер 054.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/хотин 049.jpg

Семінар-практикум "Практичні аспекти формування краєзнавчих компетентностей восьмикласників на прикладі теми "Природа та населення свого адміністративного регіону"

20 жовтня 2016 р. на базі НВК «Школа – садок №38» відбувся семінар-практикум «Практичні аспекти формування краєзнавчих компетентностей восьмикласників на прикладі вивчення теми ”Природа та населення свого адміністративного регіону”. Учасниками заходу були учителі географії ЗНЗ м. Львова.

Мета семінару – ознайомити присутніх із досвідом роботи вчителів географії Горішної Г. В., Сороки А. І., Процик Р.М., Гончаренко І. Д. у формуванні краєзнавчих компетентностей учнів шляхом використання місцевого матеріалу, що сприяє кращому засвоєнню програмового матеріалу, підвищує інтерес до предмета, збагачує знання, прищеплює уміння й навички дослідницької роботи, розвиває мислення, ініціативу, любов до природи рідного краю.

На семінарі обговорювалися питання щодо формування ціннісних орієнтирів краєзнавчої компетентності школярів; ролі географії у формуванні вмінь і навичок учнів, яких вони набувають в процесі вивчення об’єктів природи та історії мікрорайону Кам’янка – Баторівка.

Вчителі географії Горішна Г. В. (НВК «Школа – садок №38»), Сорока А. І., Процик Р.М., Гончаренко І. Д. (СЗШ № 92) представили увазі присутніх розробку дослідження (екскурсію) «Ознайомлення з об’єктами природи своєї місцевості» у 8 кл. Оскільки погода не сприяла роботі на місцевості, тож учасники семінару ознайомились з маршрутом віртуально.

У ході роботи семінару вчителі були учасниками навчального тренінгу, де активно працювали в групах, розв’язували практичні завдання, відвідали краєзнавчий музей НВК «Школа – садок №38». Вчитель історії, Кушнірчук Н.Й. ознайомила з експозицією музею та представила цікаву історичну розвідку про минуле мікрорайону.

Завершився семінар оздоровчо-географічною естафетою, яку провела учитель СЗШ № 92. Рутецька О.Є.

Учасники заходу обмінялися думками, відзначивши, що краєзнавство виховує і розвиває творчу особистість, активізує дослідницько-пізнавальну діяльність учнів, розвиває навчальний інтерес до предмета, формує активного громадянина свого краю і України.

Семінар – практикум пройшов у теплій та дружній атмосфері.

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_5004.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_5016.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_5027.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_5037.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_7596.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_7598.jpg

/Files/images/2015-2016/geografya/Фото2862.jpg

Презентація тут
Концеренція "Роль і місце шкільної гографії та економіки у концепції "Нової української школи".

23 серпня 2016 року на базі загальноосвітньої середньої школи І-ІІІ ступенів №34 ім. М. Шашкевича відбулась конференція для учителів географії та економіки м. Львова «РОЛЬ І МІСЦЕ ШКІЛЬНОЇ ГЕОГРАФІЇ ТА ЕКОНОМІКИ У КОНЦЕПЦІЇ «НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ».

Розпочалась конференція з доповіді «Українська географія: сучасні виклики. Концептуальні засади географічної науки у складі освітньої галузі «Науки про Землю», яку представив Лозинський Р.М., доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри Географії України ЛНУ ім. І. Франка. У виступі зазначалося, що у 2016-2017 навчальному році у вищій школі відбулись зміни та нововведення щодо підготовки бакалаврів та магістрів за спеціальністю «Географія». Зокрема, географію виключено з переліку галузей та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, натомість введено галузь «Науки про Землю».

Зінкевич М.В., старший викладач кафедри природничо-математичної освіти ЛОІППО у своєму виступі «Особливості викладання географії за оновленими програмами МОН у 2016-2017 н. р.» розкрив практичні аспекти викладання географії у контексті реалізації Державного стандарту базової і повної середньої освіти, зазначивши, що особлива роль географії полягає у значному її світоглядному потенціалі й тісних взаємозв'язках змісту із сучасністю та особистим досвідом учнів.

У виступі Наконечної Г.М., керівника міського методичного об’єднання учителів економіки, учителя НВК «Школа Софія» йшлося про важливість економічних дисциплін, які розвивають важливу рису - підприємливість та здатність до підприємницького ризику, а це сприяє умінню генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою підвищення як власного соціального статусу та добробуту, так і розвитку суспільства і держави.

У виступі Гнатишин О.М., методиста НМЦО йшлося про те, що реформування шкільної географічної освіти в контексті реалізації концепції «Нової української школи» - вимога часу. Географія відіграє важливу роль у формуванні життєвих компетентностей школярів,: всебічно розвинених, здатних до критичного мислення, патріотів з активною життєвою позицією.

Крисюк О.С., учитель ЛКГ м. Львова представив черговий номер журналу «Здобутки», якому виповнилось 20 років, зазначивши, що журнал виходить з 1996 року і є часописом учителів географії і економіки м. Львова.

Заключним етапом заходу став майстер – клас Гули У.М., учителя географії СЗШ № 33, котра показала переваги та практичне значення хмарних технологій у вивченні географії. Учні навчаються граючи, під час гри відбувається не тільки поповнення і розширення знань, а й формування спеціальних умінь і навичок.

Також, до уваги присутніх ДНВП «Картографія представила новинки своєї продукції: атласи, настінні карти, підручники, електронні посібники.

Конференція пройшла у дружній, теплій атмосфері.

О. Гнатишин, методист НМЦО.

/Files/images/2015-2016/geografya/DSC00021.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya/DSC00007.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8907.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8912.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8914.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8917.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8927.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8937.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8943.JPG

Відбувся семінар - практикум «Моделювання уроків географії з використанням інтерактивної топографічної карти та навчальних електронних посібників ДНВП «Картографія» як один із шляхів вдосконалення картографічної культури школяра»

15 вересня 2016 року в рамках 23 Міжнародного книжкового «Форуму видавців у Львові» на базі СЗШ № 18 відбувся семінар – практикум для учителів географії м. Львова.

У заході взяли участь представники ДНВП «Картографія» та 32 учителя географії ЗНЗ м.Львова.

Мета семінару - ознайомити вчителів географії щодо розширення можливостей у формуванні картографічних компетентностей учнів шляхом використання сучасних моделей навчання, показати практичне значення електронних топографічних карт.

Представники ДНВП «Картографія» представили увазі присутніх електронні навчальні посібники: «Загальна географія» для 6 класу, «Географія материків і океанів» для 7 класу, «Фізична географія України» для 8 класу та «Топографічна карта», які можна вважати прикладом реалізації нових методів, технологій та підходів навчання географії.

Вчителі зазначили, що перевагами представлених електронних посібників, насамперед, є карти, які мають тривимірне зображення кута огляду, декілька шарів тематичної інформації які під час роботи можна підключати чи відключати, накладати один на одного у визначеному порядку, вільно збільшувати фрагменти і змінювати масштаб. Це особливо важливо у разі роботи з перенасиченими інформацією картами. Використання картографічних шарів дає змогу переглядати інформацію, яка доступна на паперових картах. Електронні посібники містять цікавий географічний матеріал, який несе навчальне навантаження, має методичну цінність, доповнює та розширює знання учнів, є зручним у користуванні.

Особливе зацікавлення педагогів викликало представлення електронної навчальної інтерактивної топографічної карти. Посібник складається з восьми розділів:

1. Топографічна карта.

2. Масштаб.

3. Умовні знаки.

4. Системи координат.

5. Розграфлення і номенклатура.

6. Кути орієнтування.

7. Задачі, які розв’язуються по карті за допомогою горизонталей.

8. Окомірне знімання місцевості.

Посібник містить багато карт з анімаціями, таблиць та умовних знаків. Зображення на них можна рухати, збільшувати або зменшувати, а головне - навчальний матеріал подається динамічно. Учасники семінару стверджували, що впровадження в навчальний процес даного посібника дозволить значно підвищити ефективність вивчення теми «Топографічна карта» у 6 та 8 класах, оскільки містить широке коло питань викладених в стислій та доступній формі.

Загалом можна стверджувати, що майбутнє географічної освіти – за електронними картами. Картографічні посібники є перспективним напрямом розвитку шкільної географії, оскільки відповідають практичним потребам учнів та вчителів, реалізують особистісно-зорієнтований підхід до навчання; формують уміння учнів самостійно здобувати знання, обирати необхідний матеріал, аналізувати, співставляти, вибирати головне, розвивають навички комп’ютерної грамотності. Ця технологія розвиває не тільки учнів, а й учителя, робить його роботу успішною, результативною, забезпечує професійне зростання.

/Files/images/2015-2016/g/DSC00011.JPG

/Files/images/2015-2016/g/DSC00012.JPG

/Files/images/2015-2016/g/DSC00021.JPG

/Files/images/2015-2016/g/DSC00028.JPG

/Files/images/2015-2016/g/IMG_8945.JPG

/Files/images/2015-2016/g/IMG_8952.JPG

/Files/images/2015-2016/g/IMG_8953.JPG

/Files/images/2015-2016/g/IMG_8957.JPG

/Files/images/2015-2016/g/Фото2738 (1).jpg

Методичні рекомендації з географії 2016
/2017 н.р. тут

ХІІ з’їзд «Українського географічного товариства».

17–21 травня 2016 року відбулася визначна подія у світі географічної науки – ХІІ з’їзд «Українського географічного товариства». З’їзд товариства – це вищий керівний орган, який проводиться один раз на чотири роки..

ХІІ з’їзд УГТ проходив на базі природничо-географічного факультету Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського під гаслом «Українська географія: сучасні виклики».

У роботі з’їзду взяли участь понад 230 делегатів із провідних наукових установ, вищих та середніх освітніх закладів, організацій з усіх регіонів України.

Делегати з"їзду УГТ взяли участь у флешмобі, створивши на фонтанній площі університету величезний глобус під назвою «Антропогеогліф»,- символ миру та добрих взаємин.

Ухвалено Резолюцію з’їзду УГТ, визначено пріоритетні напрямки науково-практичної діяльності, вказано про неприйнятність виключення географії з переліку галузей знань та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти. З’їзд ухвалив Звернення до керівництва країни з пропозицією переглянути це рішення і забезпечити внесення географії до відповідного переліку як окремої галузі знань, оскільки, географія комплексно досліджує природні, соціально-економічні та інші процеси і явища у їх просторовому розвитку, розробляє шляхи реалізації геополітичних інтересів України для забезпечення її територіальної цілісності, тощо.

/Files/images/2015-2016/geografya/SDC11365.JPG/Files/images/2015-2016/geografya/7.jpg

/Files/images/2015-2016/5.jpg

/Files/images/2015-2016/4.jpg

/Files/images/2015-2016/1.jpg

Семінар учителів географії «30 років Чорнобильській трагедії»

На базі СЗШ № 30 м. Львова, 11 травня 2016 року відбувся семінар: «30 років Чорнобильській трагедії». У заході взяли участь учителі географії загальноосвітніх навчальних закладів м. Львова

Захід відкрила директор школи, Михалина Світлана Михайлівна, звернувши увагу присутніх на важливість цього заходу в умовах нашого сьогодення.

Учитель географії СЗШ № 30, Гуменна Галина Романівна проаналізувала техногенні, економічні, соціальні і медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха, показала перспективи повернення забруднених територій в народногосподарський обіг.

Свої роздуми щодо трагічних подій у Чорнобилі висловили учні 9-х класів, згадували спогади очевидців, учасників ліквідації та вшановували ліквідаторів ЧАЕС.

У рамках семінару розглянуто проблеми вдосконалення змісту географічної освіти основної школи. Практична частина семінару була присвячена методиці викладання у 2016-2017 н. р. теми «Природокористування», 8 кл.

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8646.JPG

/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8637.JPG
/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8635.JPG
/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8634.JPG
/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8626.JPG
/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8621.JPG
/Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8619.JPG
Особливості викладання курсу "Україна у світі:природа, населення" у 8 класі тут
Нові назви населених пунктів тут
Відбувся семінар-практикум «Формування екологічних компетентностей учнів у шкільній географії в умовах оновлення змісту освіти» тут

«Сучасні інноваційні педагогічні технології на уроках географії» тут

Відбувся ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії тут

Круглий стіл учителів географії та економіки «Професійна творчість педагога та її роль в удосконаленні навчально-виховного процесу»

У січні 2016 р. на базі СЗШ № 9 відбувся круглий стіл учителів географії та економіки: «Професійна творчість педагога та її роль в удосконаленні навчально-виховного процесу».

Мата заходу: обмін досвідом з проблем використання інноваційних форм та методів роботи для активізації пізнавальної діяльності школярів, розвитку креативного мислення засобами інтерактивних технологій на уроках географії та економіки.

Баран І.І., керівник методичного об’єднання вчителів географії Галицького району ознайомила присутніх з сучасними освітніми технологіями та методикою їх використання у навчально-виховному процесі. і запропонувала до уваги присутніх цікаву презентацію.

Досвідом роботи з питань розвитку продуктивної творчої діяльності учнів на основі використання дослідницьких технологій навчання поділилися учителі географії Кебус І. В. (СЗШ №27) та Войтенко Г. С. (СЗШ № 8).

У ході роботи круглого столу учасники заходу працювали у групах, обговорювали сучасні педагогічні технологій, розв’язували запропоновані ситуативні вправи, обмінювалися думками щодо критеріїв оволодіння педагогічною творчістю та стилів викладання.

Учасники круглого столу обмінялися думками та відзначили, що творчість самого вчителя безпосередньо впливає на розвиток творчих здібностей їхніх вихованців.

/Files/images/2015-2016/geografya/3.jpg /Files/images/2015-2016/geografya/1.jpg /Files/images/2015-2016/geografya/2.jpg /Files/images/2015-2016/geografya/5.jpg


Відбулась Школа удосконалення фахової майстерності учителів географії

15 січня 2016 р. на базі НВК ім.. В. Стуса м.Львова в рамках роботи ШУФМП учителів географії відбувся круглий стіл. «Педагогічна майстерність вчителя географії – важливий чинник самоорганізації професійної діяльності».

Мета ШУФМП полягала у вивченні та впровадженні в практику вчителів географії сучасних педагогічних технологій навчання та виховання учнів, ефективних методик та методичних прийомів вдосконалення практичних навичок навчання учнів, які сприяють підвищенню професійної майстерності педагогів і забезпечують активну навчальну діяльність учнів у школі.

Завдання:

· Ознайомлення вчителів із сучасними інноваційними педагогічними технологіями.

· Розширити та поглибити теоретичні та практичні знання педагогів з даної проблеми.

· Показати необхідність науково обґрунтованого впровадження сучасних технологій у практику роботи вчителів географії.

· Стимулювати прагнення педагогів до пошуку, творчості та самоосвіти.

· Створити умови для обміну досвідом.

Епіграф заходу:

«Педагогічна майстерність – це високе мистецтво

навчання і виховання, що постійно удосконалюється,

доступне кожному педагогу, в основі якого лежать

професійні знання, уміння і здібності».

(А.С. Макаренко)

План заходу:

- Володіння педагогічними технологіями й методиками як показник майстерності вчителя.

- Шляхи вдосконалення професійно-педагогічної майстерності.

- Самоосвіта вчителя – запорука педагогічної творчості

- Удосконалення уроку географії як засіб творчого розвитку особистості вчителя та учня. Досвід практиків.

- Ваші міркування щодо рис творчого вчителя. Обмін досвідом.

Методист НМЦО, Гнатишин О.М. ознайомила присутніх із педагогічними технологіями й методиками, зазначивши, що в сучасних умовах від учителя вимагається велика майстерність, щоб підтримати стійкий інтерес до навчання. А досягнути цього можна, якщо вчитель іде на урок не лише зі знанням навчального матеріалу, але і методами, прийомами навчання, набором цікавих завдань і вмінням їх майстерно розв'язувати.

Керівник РМР Франківського р-ну, Бендзяк М.Я. у своєму виступі зазначила, що визначаються кілька рівнів оволодіння педагогічної майстерністю, а саме:

- елементарний рівень – педагог володіє лише окремими елементами професійної діяльності;

- базовий рівень – педагог володіє основами педагогічної майстерності;

- досконалий рівень – характеризується чіткою спрямованістю дій педагога, їх високою якістю;

- творчий рівень – характеризується ініціативністю, творчістю у професійній діяльності. Педагог самостійно конструює оригінальні, педагогічно доцільні прийоми й способи взаємодії.

Педагогічним досвідом щодо ефективності використання проектних технологій на уроках географії, які сприяють розвитку самостійності, допитливості, викликають позитивні емоції, поділилася Грица О.І., вчитель географії СЗШ № 2.

Під час роботи ШУФМ учасники заходу обмінялися досвідом та розробили практичні рекомендації, що зможуть посприяти формуванню професійної майстерності вчителя географії.

/Files/images/2015-2016/geografya/DSC08745.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08748.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08753.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08755.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08762.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08763.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08770.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08773.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08774.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08778.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/DSC08780.JPG


Зимова школа професійного розвитку вчителів географії м. Львова

У грудні - січні відповідно до плану роботи Навчально-методичного центру освіти відбулася Зимова школа професійного розвитку вчителів географії «Підвищення професійної компетентності вчителя географії в умовах оновлення змісту освіти».

Мета заходу: визначення шляхів розвитку професійної компетентності вчителя географії в умовах реформування освіти і створення моделі сучасного конкурентноспрможного фахівця.

Зимова школа професійного розвитку вчителів географії відбулась на базі ЗНЗ №№ 54; 68; 9; НВК «ім. В. Стуса»; 95; 7. Захід підготували та провели: методист НМЦО Гнатишин О.М., керівники РМО: Герцюк М.Я.. Кривицька О.П., Баран І.І.. Бендзяк М.Я., Знак Л.Є., Окрепка Н.М.

Учасники заходу розглянули наступні питання:

- Зміст, форми та методи формування професійної компетентності учителів географії в умовах реформування освіти.

- Обговорення положень та ідей “Дорожньої карти освітніх реформ”.

- Формування дослідницьких умінь та навичок школярів на уроках географії.

- Сучасні прийоми і методи пошуку, підтримки та розвитку обдарованих учнів в системі шкільної географічної освіти.

У ході роботи ШПРП обговорювалися актуальні питання професійної компетентності вчителя. Виступаючі зазначили, що розвиток компетентності вчителя географії визначається як закономірний і цілеспрямований процес якісних змін у професійних знаннях, уміннях, мотивах та особистісних якостях. Механізмом цього процесу є саморозвиток, що ґрунтується на творчому пошуку і самоосвіті у виборі змісту та форм професійного удосконалення.

Учасники заходу ознайомилися з методикою формування дослідницьких умінь та навичок школярів на уроках географії. Вчителі поділилися власним практичним досвідом впровадження досліджень у шкільній географії як елементу творчої діяльності учнів. Дослідження, як один з нових складників у навчальній програмі з географії, передбачає планомірну і систематичну роботу вчителя щодо розвитку в учнів дослідницьких умінь, адже застосування досліджень сприяє формуванню мотивації учнів до вивчення географії, активізації їх пізнавальної діяльності. Виступаючі зазначили, що рушійною силою будь-якої дослідницької діяльності є цікавість, тому учителю слід створити на уроці географії умови, які б спонукали учнів до зацікавленості у виконанні дослідницьких завдань. Важливим моментом повинна стати публічність результатів проведених досліджень, їх обговорення на уроках, спеціально організованих виставках, тощо. Критерієм оцінки роботи учнів є не стільки обсяг навчального матеріалу, скільки вміння його аналізувати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, використовувати в життєвих ситуаціях, самостійно здобувати знання.

Увазі вчителів також були представлені мультимедійні додатки до уроків.

У роботі ШПРП взяло участь більше 70 вчителі географії ЗНЗ м. Львова.

Фотогалерея тут
Матеріали із Зимової школи тут

Школа удосконалення фахової майстерності учителів географії та економіки тут

Результати ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії тут

Інтегрований виховний захід із географії, історії та української літератури на тему «Бувають хвилі – серце мліє»

15 жовтня 2015 р. у Літературно-меморіальному музеї імені Івана Франка відбувся інтегрований виховний захід із географії, історії та української літератури на тему «Бувають хвилі – серце мліє», який організувала вчителі СЗШ № 78: Гуняк А.С. (вчитель географії), Солодовнікова І.І. (вчитель історії), Котик М.С. (вчитель української мови та літератури). Метою заходу було поглибити знання учнів про Івана Франка, показати значущість його постаті в історії української держави, культури, туризму та літератури, розвивати любов до України та українського слова.

Посилання на відео https://www.youtube.com/watch?v=aZRmLc9XaQg&feature=youtu.be

Сценарій та презентація "Бувають хвилі - серце міліє" тут

/Files/images/2015-2016/geografya/11.JPG


/Files/images/2015-2016/geografya/12.JPG


Сходження на гору Пікуй

Група вчителів географії м. Львова 23 вересня 2015 р. здійснила сходження на найвищу вершину Львівщини – гору Пікуй. Сходження організоване Навчально-методичним центром освіти м.Львова в рамках проекту «Люби і знай свій рідний край» та приурочене Всесвітньому дню туриста (27 вересня). Туристичний об'єкт було обрано не випадково, адже гора Пікуй (1408,3м) – найвища вершина Вододільно-Верховинських Бескидів, розташована на межі Львівщини і Закарпаття, розділяє басейни Тиси та Дністра. Як і багато інших місць в Карпатах цей район по своєму унікальний. Велична вершина Пікуя, унікальна природа, притягують з неймовірною силою тих туристів, хто знайшов сюди стежину. Зокрема, відомо, що чудовими краєвидами гірської стихії Пікуя любив милуватися сам Іван Франко. Повз гору Пікуй проходив давній Руський шлях.

Тож, група закоханих у гори та мандрівки географів, помчала зі Львова по трасі Київ-Чоп, в село Біласовиця Закарпатської області, щоб взяти участь у вересневому сходженні. Учасники сходження мали можливість насолоджуватися гірськими пейзажами. Вершина Пікуя та її хребет дуже гарно проглядаються і створюють враження неважкої мандрівки, але насправді це - складна за рельєфом гора, підйом на яку відноситься до першої категорії складності.

Погода сприяла, на підйомі довелось долати вузьку стежину, котра пролягала крізь густий килим чорниці. Врешті решт, через три години ходи, краєвиди вершини Пікуя відкриваються у всій красі. Трохи втомлені, але переповнені позитивними емоціями учасники дісталися вершини гори. Враження незрівнянні: праворуч — Львівщина, ліворуч — Закарпаття, а вдалині ледь видніється територія Польщі. Вершина з північного боку оточена гігантським кам`яним валом, з півдня -мальовничими скелями та стрімкими урвищами, на заході простягається Вододільний хребет. З усіх сторін відкриваються прекрасні панорами Полонини Рівної (Руни), Стрийсько-Сянської верховини, мальовничого Боржавського хребта.

На вершині гори зберігся обеліск, встановлений на честь першого президента Чехословаччини Томаша Масарика. Згідно свідчень істориків, обеліск звели ще у далекому 1936 році на знак подяки за розвиток Підкарпатської Русі жителі сусіднього села Гусне.

Пікуй справив на всіх незабутні враження, адже краса та велич нікого не залишає байдужим. Ні світлинами, ні словами всю красу навколишньої природи неможливо передати, її просто потрібно побачити. Похід надав величезний заряд енергії, якого вистачить на цілий рік.

Вчителі географії були задоволені подорожжю і виявили бажання повернутися сюди знову, але вже зі своїми вихованцями. Переповнені позитивними емоціями, педагоги підтримали ідею залучення школярів до участі у проекті «Люби і знай свій рідний край». Основними завданнями якого повинні стати, насамперед, виховання патріотизму та любові до малої Батьківщини, популяризація української культури, історії та традицій Рідного краю, пропаганда здорового способу життя серед школярів.

Отож, запрошуємо до співпраці активну, енергійну учнівську молодь та їх наставників безпосередньо долучитися до участі у заходах і відкрити у своєму житті нову туристичну сторінку!

Оксана Гнатишин, методист НМЦО м. Львова

/Files/images/2015-2016/geografya/Пiкуй_2015.jpg /Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8145.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/IMG_8061.JPG /Files/images/2015-2016/geografya/Геграфи_Л_вова.jpg /Files/images/2015-2016/geografya/Сходження_2015.jpg


Семінар – тренінг для вчителів географії та інформатики: «Використання ІКТ при вивченні навчальних дисциплін. Робота з інтерактивною топографічною картою на уроках географії»

10 вересня 2015 року НМЦО м. Львова спільно з ДНВП «Картографія», на базі СЗШ № 9 провели семінар – тренінг для вчителів географії та інформатики: «Використання ІКТ при вивченні навчальних дисциплін. Робота з інтерактивною топографічною картою на уроках географії». Метою семінару було розширення можливостей для професійного співробітництва педагогів, впровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій, стимулювання вчителів географії, інформатики до професійного розвитку. У роботі семінару взяли участь працівники ДНВП «Картографія». Ірина Станіславівна Руденко, головний редактор видавництва, представила новий тип універсального навчального посібника – інтерактивну топографічну карту, що є однією з новинок електронних навчальних видань. Впровадження в навчальний процес даного посібника дозволить значно підвищити ефективність вивчення топографії, оскільки містить широке коло питань викладених в стислій формі. Під час семінару були розглянуті питання щодо впровадження ІКТ у навчальний процес, модернізації картографічного забезпечення викладання географії з використанням інтерактивних карт та електронних навчальних посібників. Запропоновано нові підходи у роботі з ЕП (електронні посібники): висока ілюстративність і інтерактивність матеріалу, легкість редагування та доповнення новими матеріалами за рахунок застосування системи гіперпосилань, наявність головного інтерфейсу, широкий діапазон застосування, компактність. Зазначено, що ЕП не є аналогом друкованого видання підручників, адже окрім тексту ЕП має значну кількість мультимедійного матеріалу. Електронне навчальне видання має принципово нові якості, що включають елементи гіпермедіа і віртуальної реальності, можливість самоконтролю отриманих знань, відзначається новими формами структурованого подання більших обсягів інформації тощо. В практичній частині учасники семінару мали можливість вдосконалити навики роботи з навчальним електронним посібникам «Африка» та створити інтерактивну карту. Учасникам зустрічі була представлена виставка новинок продукції ДНВП «Картографія». Учасники семінару зазначили, що впровадження електронних інтерактивних посібників у навчальний процес дозволить значно підвищити ефективність вивчення географії.

/Files/images/geografya/15-16_nr/61.JPG /Files/images/geografya/15-16_nr/IMG_7898.JPG /Files/images/geografya/15-16_nr/IMG_7916.JPG /Files/images/geografya/15-16_nr/IMG_7923.JPG /Files/images/geografya/15-16_nr/IMG_7924.JPG /Files/images/geografya/15-16_nr/IMG_7894.JPG


Інструктивно-методична нарада для вчителів географії та економіки закладів освіти м. Львова

26 серпня 2015 року на базі СЗШ № 40 відбуласьінструктивно-методична нарада для вчителів географії та економіки закладів освіти м. Львова.

Нараду відкрила Гнатишин О.M., методист НМЦО м. Львова.

На нараді було розглянуто наступні питання:

·Підсумки методичної роботи впродовж 2014-2015 н.р. та завдання на 2015 – 2016 н.р.

Гнатишин О.М., методист НМЦО ; Крисюк О. С., учитель географії ЛКГ

·Шкільне краєзнавство як засіб реалізації дослідницьких, практичних та творчих завдань учнів.

Пенцак Г.Є., директор СЗШ № 40

·Зміст і структура шкільної географії та економіки у 2015-2016 н.р. Ознайомлення з методичними рекомендаціями МОН України.

Гнатишин О.М., методист НМЦО; Наконечна Г.М., керівник МО вчителів економіки

·Особливості викладання географії за оновленими програмами МОН України у 2015-2016 н.р.

Зінкевич М.В., старший викладач кафедри природничо-математичної освіти ЛОІППО

·Інформація про новинки науково-методичної літератури.

Петринка Л.В., учитель географії СЗШ № 44.

У роботі наради взяли участь запрошені гості: Зінкевич М.В., старший викладач кафедри природничо-математичної освіти ЛОІППО та Шевчук Л.Г., методист МАН.

Важливим та актуальним питанням інструктивно-методичної наради було роз’яснення нової розвантаженої та доопрацьованої навчальної програми для 7 кл., що укладена відповідно до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти.

Методичні рекомендації_7 кл. ТУТ

Матеріали зі серпневої наради ТУТ

/Files/images/geografya/23.JPG /Files/images/geografya/IMG_1.JPG /Files/images/geografya/IMG_4.JPG /Files/images/geografya/IMG_3.JPG /Files/images/geografya/IMG_5.JPG /Files/images/geografya/IMG_6.JPG /Files/images/geografya/IMG_7.JPG


Виїзний семінар-практикум для вчителів географії та економіки Львова

В рамках «Літньої школи професійного розвитку педагогів - 2015» у червні відбувся виїзний семінар-практикум для вчителів географії та економіки Львова:«Виховання гідності та патріотизму підростаючого покоління засобом географічного краєзнавства».

Семінар проведено на базі Старицької ЗОШ І-ІІІ ст Яворівського р-ну. Наталія Косик, директор Старицької ЗОШ, ознайомила присутніх з експозицією відділів інтерактивного музею народних промислів Яворівщини. Зокрема, Наталя Косик розповіла: «Яворівська забавка унікальний випадок у народному декоративному мистецтві України. Іграшки майструються в основному з осики та прикрашаються традиційним яворівським розписом - «вербівкою». Мистецтво створення забавки передавалося з покоління в покоління. Для розпису Яворівської забавки використовувалося три кольори: зелений, що символізує траву та листя, червоний - плоди та ягоди, синій - небо та воду, а на початку 20 століття почав використовуватися четвертий колір – жовтий, що символізує сонце. Сувенірні вироби – писанки, копилки, тарілки, свічники, кубки, коники тощо суцільно вкривалися вишневим, чорним, жовтим або охровим кольорами, потім розмальовувалися традиційними орнаментальними мотивами у вигляді квіток, листочків, зубчиків, кривульок».

Вчителі відвідали відділи: «художньої обробки дерева», «яворівського родоводу», «ткацтва», «традиції рогозоплетіння», «рушникова хата», «етнографічна спадщина»; майстрині ознайомили присутніх із традиційним ткацьким ремеслом, продемонстрували процес виготовлення тканини на ткацькому верстаті, навчили основних елементів яворівського розпису, тощо.

Учасники семінару - практикуму зазначили, що народні традиції Яворівщини різноманітні за формами і видами, мають глибоке коріння. Для сучасних школярів відродження народних промислів має важливе значення у вихованні патріотизму і національної гідності.

У ході семінару вчителі виконали різноманітні вправи: моделювали фрагменти уроку для 9 кл. «Народні промисли», провели квест дизайнерськими ландшафтами шкільного парку, спробували себе у жанрі живопису.

Семінар пройшов у теплій, дружній атмосфері, а на завершення намалювали спільну картину «вербівкою» (яворівським розписом). Учителі ЗНЗ Львова отримали багато позитивних вражень, нові знайомства та вдячні Наталі Косик, директору школи, педагогічному колективу і учасникам майстерень НЦ «Мастак» за нові творчі ідеї для розвитку.

/Files/images/geografya/1.JPG /Files/images/geografya/DSC00023.JPG /Files/images/geografya/DSC00028.JPG /Files/images/geografya/DSC00054.JPG /Files/images/geografya/DSC00058.JPG /Files/images/geografya/DSC00055.JPG /Files/images/geografya/DSC00089.JPG /Files/images/geografya/DSC00040.JPG /Files/images/geografya/DSC00074.JPG


Завершив роботу семінар-тренінг "Теорія і методика освіти для сталого розвитку"

Дводенний семінар-тренінг "Теорія і методика освіти для сталого розвитку"

Семінар-практикум «Практичні аспекти викладання географії у контексті реалізації Державного стандарту базової та повної середньої освіти»

17 лютого 2015 року відбувся семінар-практикум: «Практичні аспекти викладання географії у контексті реалізації Державного стандарту базової та повної середньої освіти» на базі ССЗШ № 8 Личаківського району м. Львова.

З привітальним словом до присутніх звернувся Михайло Ерстенюк, директор ССЗШ № 8, котрий розповів про історію заснування школи, сучасні традиції та навчальні досягнення учнів.

/Files/images/zahodi/географія.jpg

На семінарі було розглянуто низку актуальних питань географічної освіти, розширення практики розвиваючого навчання, використання новітніх технологій та засобів навчання, вдосконалення освітніх методик.

Щодо модернізації змісту шкільної географічної освіти у світлі вимог нового Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, на семінарі виступив Мирослав Зінкевич, старший викладач кафедри природничо-математичної освіти ЛОІППО. У доповіді було порушено проблемами розвантаження змісту навчальних програм, зменшення їх надмірної деталізації, необхідність закладення в їх основу діяльнісного підходу, котрий формує у дітей необхідні навички та вміння, а не просто теоретичні знання.

Думками щодо поширення ефективних прийомів роботи по формуванню життєвих компетентностей учнів під час вивчення шкільного курсу географії, поділилась Оксана Гнатишин, методист Навчально-методичного центру освіти м. Львова. У виступі було наголошено, що орієнтиром мають бути рекомендації, представлені в доповіді ЮНЕСКО «У нове тисячоліття», де зазначено, що школа має виховувати своїх учнів так, щоб: «навчити їх вчитися, навчити жити, навчити жити разом, навчити працювати та заробляти».

Також методист НМЦО ознайомила присутніх із листом-відповіддю МОНУ на лист-звернення вчителів Львова до МОНУ та Голови комітету ВР з питань освіти і науки щодо змісту географічного компоненту у новому Державному стандарті базової і повної загальної середньої освіти (див. додаток 1).

Практична частина семінару розпочалася з виступу Мар’яни Шубер, учителя географії ССЗШ № 8, яка запропонувала розробку уроку географії з використанням міні-проекту по темі «Атмосфера» у 6 кл.

Цікавими і змістовними були майстер-класи вчителів, зокрема:

- Зоряни Білоус, вчителя географії, СЗШ № 29, з проблеми: «Формування компетентності саморозвитку та самоосвіти на уроках географії. Використання інтерактивних технологій на уроках географії»;

- Оксани Марциновської, учителя географії СЗШ № 29, з проблеми: «Моделювання інтегрованих уроків, як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів».

У роботі семінару взяли участь керівники методичних об’єднань, учителі географії ЗНЗ м. Львова, котрі обмінялися думками висловили пропозиції та побажання щодо використання новітніх технологій, засобів навчання, покращення і збагачення змісту навчальних посібників тощо.


Відбулось засідання творчої групи вчителів географії

11.02.2015 р. відбулося спільне засідання творчої групи вчителів географії та учасників проекту «Освіта для сталого розвитку у шкільній географії».

Присутні обговорили матеріали представлені учасниками творчої групи, розроблені на засадах сталого розвитку за методикою педагогіки «емпауермент». Основним завданням викладання географії на засадах сталого розвитку в аспекті Держстандарту є формування у школярів звичок ресурсозбережувальної поведінки, дбайливого ставлення до природи, усвідомлення особистої відповідальності за майбутнє: власне, всього суспільства і природи та встановлення гарних стосунків з оточуючими. Також, не менш важливим, є формування загально пізнавальних вмінь і навичок, зокрема, критичного мислення.

/Files/images/zahodi/Творча_група.jpg

Розробка матеріалів є непростою справою не лише тому, що треба адаптувати основні положення і методи педагогіки емпауермент до вікових особливостей дітей, а й сприяти формуванню у школярів мотивації до дій, моделей поведінки, орієнтованих на сталий стиль життя.

Викликали схвальну оцінку присутніх майстер-класи, проведені вчителями. Учасники засідання відзначили неабияку актуальність проблеми, що обговорювалася, схвально оцінили роботу учасників проекту, адже для впровадження стратегій сталого розвитку важливим є широка участь учителів географії.

Команда творчої групи чекає від вчителів географії плідної роботи і цікавих пропозицій щодо вдосконалення запропонованих матеріалів.


Семінар-практикум: «Формування життєвих компетентностей школярів засобами шкільної географії»

4 лютого 2015 року на базі СЗШ № 91 Шевченківського району м. Львова в межах реалізації Навчально-методичним центром освіти проекту «Освіта для сталого розвитку у шкільній географії», відбувся семінар-практикум: «Формування життєвих компетентностей школярів засобами шкільної географії».

Семінар було організовано з метою пошуку, використання і поширення ефективних прийомів роботи по формуванню життєвих компетентностей в учнів на уроках географії.

На семінарі виступили: О. Гнатишин, методист НМЦО, М. Герцюк, керівник РМО Шевченківського р-ну, А. Дроняк, вчитель СЗШ № 41, Л. Хомин, вчитель ССЗШ № 91, Н. Фолюш, вчитель ССЗШ № 91.

Під час роботи семінару-практикуму були розглянуті такі питання:

1.Виклики ХХI століття і проблеми сучасної школи.

2.Компетентнісний підхід в сучасній педагогіці. Шляхи формування компетентностей.

3.Можливості емпауермент-педагогіки у формуванні ключових та предметних компетентностей школярів. Майстер-клас.

4. Формування предметних (географічних) компетентностей засобом шкільного краєзнавства (з досвіду роботи вчителів географії ССЗШ № 91).

5.. Ситуативні вправи. Обговорення.

У ході практичної частини учасники взяли активну участь у рольовій грі «Аудит» по темі «Електроенергетика України» та «Основні кліматотвірні чинники, їх вплив на території України».

Під час роботи семінару педагоги активно обговорювали можливості проекту «Освіта для сталого розвитку у шкільній географії», розглянули особливості методики викладання окремих тем, організації практичної діяльності із школярами на основі використання «емпауермент-педагогіки».


Зимова школа професійного розвитку для вчителів географії та економіки

15 січня, 21 січня 2015 року, в рамках Зимової школи професійного розвитку педагогів відбувся семінар-практикум «Удосконалення процесу викладання географії та економіки шляхом використання сучасних підходів до організації навчальної діяльності учнів у музейному просторі», за проектом «Єдиний культурно-освітній простір».

/Files/images/zahodi/Гео.JPG /Files/images/zahodi/географія.JPG

Мета заходу: підвищення професійної майстерності вчителів географії та економіки,збагачення й розвиток творчого потенціалу у формуванні духовної особистості школяра з широким культурним кругозором.

В роботі семінару взяли участь вчителі географії та економіки Шевченківського і Галицького районів м. Львова.

Під час заняття було організованомайстер - клас модельного уроку географії в Інтерактивному музеї «Таємна аптека» (пл. Соборна, 1), котрий провели .Баран І.І.,керівник РМО Галицького району, вчитель географії СЗШ № 3 таГуняк А.С., вчитель СЗШ № 78.

Під час обговорення семінару вчителі відзначили, що використання матеріалівмузею може сприяти більш продуктивному засвоєннюгеографічних знань, умінь та навичок за рахунок впливу на емоційну сферу учнів та залучення в навчальний процес більшої кількості органів сприймання інформації.

Урок у музеї не тільки сприяє підвищенню пізнавального інтересу до географії, а й виконує просвітницьку функцію,формуючи у молодого покоління дбайливе ставлення до культурних надбаньрідного міста.

Музейна педагогіка дає можливість вчителю географії:

- здійснювати нетрадиційний підхід до вивчення географії, заснований на інтересі дітей до дослідницької діяльності;

- розкрити значимість географіїі практичний сенс досліджуваного матеріалу;

- пояснити складний матеріал на простих і наочних прикладах.


Проведено семінар-практикум для учасників проекту «Освіта для сталого розвитку у шкільній географії як складова Українсько – Шведського проекту: «Освіта для сталого розвитку в дії»

19 грудня 2014 року Навчально-методичним центром освіти м. Львова проведено семінар-практикум для учасників проекту «Освіта для сталого розвитку у шкільній географії як складова Українсько – Шведського проекту: «Освіта для сталого розвитку в дії».У роботі семінару взяли участь вчителі географії, котрі пройшли навчання в рамках міжнародного проекту «Освіта для сталого розвитку в дії». Учасники семінару-практикуму обмінялися досвідом щодо впровадження технології критичного мислення, методики педагогіки «емпаурмент» у шкільний курс географії.

Метою семінару було ознайомлення вчителів географії з досвідом, та технологіями навчання учнів на уроках географії навичкам та умінням будувати власне життя з урахуванням потреб сталого розвитку.

/Files/images/zahodi/Сталий р._у шк._географії.jpg

Заняття провела Оксана Гнатишин, методист навчально-методичного центру освіти Львова, тренер українсько-шведського проекту «Освіта для сталого розвитку в дії».

У ході заходу обговорювалися питання:

- Основні засади впровадження освіти для сталого розвитку в сучасний зміст шкільної географії.

- Освіта для сталого розвитку як шлях підвищення мотивації навчальної діяльності учнів на уроках географії та формування в них основних груп компетентностей.

Програма семінару_буклет

Географія

Кiлькiсть переглядiв: 5086